Vai autoram ir nozīme?

Screen shot 2014-01-13 at 11.05.22 AM

Vai varat iedomāties, kā būtu, ja uz grāmatām nebūtu norādīts autora vārds, bet tikai nosaukums un izdevējs? Visi lasītu, diskutētu par sižetu un grāmatā paustajām idejām, pat nepieminot, ka to visu savā iztēlē radījis kāds konkrēts rakstnieks. Grūti ko tādu stādīties priekšā, vai ne? Tomēr parfimērijas industrijā notiek tieši tā. Vai, pareizāk sakot, vēl nesen tā notika. Šobrīd situācija sāk mainīties un ir tādi zīmoli, kā Fredric Malle vai biehl parfumkunstwerke, kas lepojas ar konkrēto smaržu radītāju un liek viņa vārdu arī uz pudelītes.

Arī es pati, tikai uzsākot lasot parfīmfanu blogus, aptvēru, ka katram aromātam taču ir konkrēts autors (es runāju par cienījamiem aromātiem, nevis tām smaržām, kuras rada megakoncerni). Ko tas maina? Visu! Piemēram, es uzzināju, ka divus no aromātiem, kuri man bijuši īpaši nozīmīgi, radījis viens un tas pats cilvēks! Nekad nebiju iedomājusies, ka YSL smaržām In Love Again, ar kurām biju aizrāvusies deviņdesmito gadu beigās, un Jardin Sur le Nil no Hermes, kuras iemīlēju no pirmā šņauciena Prāgas lidostā, varētu būt kas kopīgs. Izrādījās – šos abus aromātus radījis lieliskais franču parfimērs Žans Klods Ellena (Jean Claude Ellena). Uzzinājusi šo vārdu, es metos noskaidrot visu arī par citiem viņa meistardarbiem. Secināju – ja jau esmu kritusi par upuri diviem viņa darinājumiem, tad arī citi viņa aromāti neatstās mani vienaldzīgu! Laika gaitā esmu pārliecinājusies, ka mūsu izpratne par skaisto patiešām saskan. Neesmu gan paspējusi iepazīties ar visu Ellenas sastrādāto, bet Žans Klods joprojām ir mans deguns Number One.

Vēlāk līdzīgi sāku izsekot arī citus parfimērus un manā mūsdienu degunu topā blakus Ž.K. Ellenam tagad ir arī Olīvija Džakobeti (Olivia Giacobetti), kas radījusi tādus meistardarbus kā L’Artisan Dzing! un Diptyque Philosykos, un Bertrāns Dišafors (Bertrand Duchaufour) – absolūts ģēnijs, kura veidoto aromātu sarakstam šeit nepietiktu vietas, atliek nosaukt kaut vai Comme Des Garcons zīmola Series 3. Incense baznīcas aromātu sēriju. Enīvei, galvenais, ko gribēju pateikt – zinot vismaz dažus no mūsdienu parfimēriem un viņu veidotajiem aromātiem, ir vieglāk izprast savu gaumi un novērtēt aromātu.

Bez tam, tas, vai reklamētajam aromātam ir zināms autors vai nē, ir arī viens no kritērijiem, pēc kura noteikt smaržu kvalitāti. Negribu atkārtoties, vēlreiz izplūstot žēlabās par lielveikalu aromātiem – par to, kā mūsdienās top širpotreba smaržas esmu jau rakstījusi šeit.

Foto ilustrācijai ņemts bez kādas atļaujas šeit, ļoti smukas bildes!