Vai autoram ir nozīme?

Screen shot 2014-01-13 at 11.05.22 AM

Vai varat iedomāties, kā būtu, ja uz grāmatām nebūtu norādīts autora vārds, bet tikai nosaukums un izdevējs? Visi lasītu, diskutētu par sižetu un grāmatā paustajām idejām, pat nepieminot, ka to visu savā iztēlē radījis kāds konkrēts rakstnieks. Grūti ko tādu stādīties priekšā, vai ne? Tomēr parfimērijas industrijā notiek tieši tā. Vai, pareizāk sakot, vēl nesen tā notika. Šobrīd situācija sāk mainīties un ir tādi zīmoli, kā Fredric Malle vai biehl parfumkunstwerke, kas lepojas ar konkrēto smaržu radītāju un liek viņa vārdu arī uz pudelītes.

Arī es pati, tikai uzsākot lasot parfīmfanu blogus, aptvēru, ka katram aromātam taču ir konkrēts autors (es runāju par cienījamiem aromātiem, nevis tām smaržām, kuras rada megakoncerni). Ko tas maina? Visu! Piemēram, es uzzināju, ka divus no aromātiem, kuri man bijuši īpaši nozīmīgi, radījis viens un tas pats cilvēks! Nekad nebiju iedomājusies, ka YSL smaržām In Love Again, ar kurām biju aizrāvusies deviņdesmito gadu beigās, un Jardin Sur le Nil no Hermes, kuras iemīlēju no pirmā šņauciena Prāgas lidostā, varētu būt kas kopīgs. Izrādījās – šos abus aromātus radījis lieliskais franču parfimērs Žans Klods Ellena (Jean Claude Ellena). Uzzinājusi šo vārdu, es metos noskaidrot visu arī par citiem viņa meistardarbiem. Secināju – ja jau esmu kritusi par upuri diviem viņa darinājumiem, tad arī citi viņa aromāti neatstās mani vienaldzīgu! Laika gaitā esmu pārliecinājusies, ka mūsu izpratne par skaisto patiešām saskan. Neesmu gan paspējusi iepazīties ar visu Ellenas sastrādāto, bet Žans Klods joprojām ir mans deguns Number One.

Vēlāk līdzīgi sāku izsekot arī citus parfimērus un manā mūsdienu degunu topā blakus Ž.K. Ellenam tagad ir arī Olīvija Džakobeti (Olivia Giacobetti), kas radījusi tādus meistardarbus kā L’Artisan Dzing! un Diptyque Philosykos, un Bertrāns Dišafors (Bertrand Duchaufour) – absolūts ģēnijs, kura veidoto aromātu sarakstam šeit nepietiktu vietas, atliek nosaukt kaut vai Comme Des Garcons zīmola Series 3. Incense baznīcas aromātu sēriju. Enīvei, galvenais, ko gribēju pateikt – zinot vismaz dažus no mūsdienu parfimēriem un viņu veidotajiem aromātiem, ir vieglāk izprast savu gaumi un novērtēt aromātu.

Bez tam, tas, vai reklamētajam aromātam ir zināms autors vai nē, ir arī viens no kritērijiem, pēc kura noteikt smaržu kvalitāti. Negribu atkārtoties, vēlreiz izplūstot žēlabās par lielveikalu aromātiem – par to, kā mūsdienās top širpotreba smaržas esmu jau rakstījusi šeit.

Foto ilustrācijai ņemts bez kādas atļaujas šeit, ļoti smukas bildes!

Šis ieraksts tika publicēts Bez tēmas. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

7 atbildes Vai autoram ir nozīme?

  1. Aivars Stepins saka:

    Jā, žurnāls Spiegel J.C.Ellenu nosaucis par parfimēru Nr.1 pasaulē. Pie viņa meistardarbiem noteikti jāpiemin Terre d’Hermes un Hermes Voyage (mani favorīti jau vairākus gadus). Abām raksturīgi tas, ka grūti definēt to sastāvdaļas, kas manuprāt liecina par labu sabalansētību.

  2. aspazy saka:

    Pilnīgi piekrītu, kaut arī Bertrāns Dišafors šobrīd arī skaitās ļoti pieprasīts! Diemžēl, pirmo reizi, Žans Klods man lika vilties ar savu jauno Jour d’Hermes, mani šis aromāts galīgi neuzrunā. Bet Terre man arī ļoti patīk un Elixir des Merveilles un daudzi Hermessence sērijas aromāti ir brīnišķīgi, ko Rīgā gan, diemžēl, neizplata.

    • Aivars Stepins saka:

      No Dišafora zinu tikai L’Artisan Timbuktu un Al Oudh un Comme des Garcons Sequoia. Sequoia ir īsts vectēva tabakmaks – svaiga, sausa (bez salduma) tabaka un ciedrs. Savukārt Al Oudh man liekas tāda dzīvnieciski jutekliska un diezgan traka, bet gaumīga (na ļubiķeļa, kā teikt). Jebkurā gadījumā tās ir smaržas ar raksturu, kuras nevar sajaukt ne ar ko un tas ir super!

      • aspazy saka:

        L’Artisan viņam ir vēl vesela rinda, no kuriem es zinu Dzongkha, tāds austrumniecisks, garšvielām bagāts un silts, Mechant Loup ir interesants, bet īpaši mīlu CDG Series 3 Avignon un Kyoto – lieliski, stipri sandala-vīraka aromāti. Ak, jā un Amouage Jubilation XXV for men, kas pie Neroli par milzu naudu ir dabūjams.

        • Aivars Stepins saka:

          Avignon un Kyoto man liekas drusku par saldu, bet man ir Jaisalmer un Zagorsk, kas gan nav Dišafora aromāti, bet gan CDG Series 3. Mans favorīts ir Zagorsk, kurš arī ir līdzīgs visai sērijai, bet vismazāk salds un diezgan svaigs, cik nu vīraks vispār var būt svaigs. Bet jebkurā gadījumā tās nav ikdienas smaržas jo ir diezgan pretenciozas. Jubilation XXV jāpaosta, ja spēšu pārvarēt sevi un ieiet Neroli (tas vīriešu dzimtas pārdevējs:)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *