Lai smaržu pasaule man piedod, bet lasīšana tomēr ir mana pirmā kaislība. Sešu gadu vecumā mājās jau biju visas piemērotās un dažas pat nepiemērotās grāmatas izlasījusi, tāpēc māsa mani aizveda uz skolas bibliotēku (es vēl skolā negāju). Tas tik bija pārsteigums – tik daudz grāmatu un tās visas var dabūt! Bibliotēka man šķita pats lieliskākais izgudrojums. Tagad līdzīgu sajūsmu izjūtu, kad atrodu kādu grāmatu par smaržu tēmu. Pirms pāris dienām Rīgas Centra bibliotēkā uzgāju nopietna izmēra “ķieģeli” cietos vākos krievu valodā – “Aromāti un Smaržas Kultūrā”. Izrādās krieviski runājošajā pasaules daļā par aromātiem tiek spriests ar pilnīgi nopietnu attieksmi. Kamēr to vēl tikai lasu, padalīšos pieredzē par senākiem atradumiem. Zemāk nosauktās piecas grāmatas ir bijušas mani ceļveži smaržu pasaulē un tieši šādā secībā.
- Parfīms. Autors: Patriks Zīskinds. Grāmata, kas patiešām dziļi ļauj izjust unikālu pieredzi – tāda cilvēka pasauli, kurš izjūt visu apkārtni caur ožu. Šeit var daudz uzzināt arī par smaržu tapšanas vēsturi. Tas ir vienīgais man zināmais publicētais teksts latviešu valodā par smaržu tēmu, kuru ir vērts lasīt. Kaut vai tikai tāpēc, lai kaut nedaudz apgūtu nepieciešamo vārdu krājumu. Grūti pat iedomāties, ka šī grāmata varēja arī netikt uzrakstīta.
- Le Snob. Perfume. Autors: Dariush Alavi. Neliela kabatas formāta grāmatiņa no sērijas Le Snob, kas īsos vārdos izstāsta galveno, kas jāzina par smaržām. Tā ir sadalīta nodaļās, kurās sniegti īsi apraksti par autoraprāt nozīmīgākajām vīriešu, sieviešu un unisex smaržām gan meinstrīma, gan nišas smaržu kategorijās – saprotams, uz konkrēto brīdi, kas bija 2012. gads. Vadoties pēc šīs grāmatas, esmu iepazinusies ar vairākiem ļoti interesantiem aromātiem. Un labi, ka mana gaume lielos vilcienos sakrīt ar grāmatiņas autora smaržu gaumi. Visinteresantākais attiecībā uz šo blociņa tipa grāmateli – gatavojot šo ierakstu, uzzināju, ka pāris gadu laikā (!) Le Snob. Perfume cena amazonā izaugusi līdz 300 dolāriem – par lietotu grāmatu… Informācija pārdomām.
- Essence and Alchemy. A Book of Perfume. Autore: Mandy Aftel. Ilgi un dikti meklēju internetā kaut ko, kur būtu smalkāk aprakstīts tieši smaržu tapšanas process. Fakts paliek fakts, ka parfimēri īpaši aktīvi ar savām zināšanām nedalās. Bet tas neattiecas uz Mendiju, kuras smaržu studija atrodas Kalifornijā un nosaukta līdzīgi viņas uzvārdam – Afteliers. Viņas tikai no dabīgajām vielām veidotās smaržas ir mega ūber dārgas, tāpēc man līdz šim vēl nav izdevies sakasīt pietiekami daudz naudas, lai iegādātos kaut vai vismaziņāko no Mendijas pudelītēm. Toties grāmata, kura izskatās, kā izdota ļoti nelielā izdevniecībā, ir patiešām vērtīga, jo apskata gan smaržu lietošanas un radīšanas vēsturi, gan sniedz izsmeļošu informāciju par ēteriskajām eļļām un to iedarbību. Grāmatas beigās Mendija dalās pieredzē ēterisko eļļu jaukšanā un pat sniedz receptes un padomus iesācējiem šajā arodā.
- The A-Z Guide. Autori: Luca Turin, Tania Sanchez. Par šo grāmatu varat lasīt agrāku ierakstu šeit.
- Coming to My Senses. A story of perfume, pleasure, and unlikely bride. Autore: Alyssa Harad.
Pirms pāris gadiem par šo grāmatu tika daudz runāts parfīmfanu blogos, jo šis ir dokumentāls stāsts iz dzīves, kuru sarakstījusi “parasta” sieviete, pēc izglītības filoloģe, kurai agrāk nav bijis nekādas saistības nedz ar modi, nedz ko tamlīdzīgu. Tieši otrādi – Alissa uzskata sevi par pilnīgi pretēju savām līdzgaitniecēm, kuras pērk smaržas un tērē naudu lupatām. Tas viss līdz brīdim, kad Alissa gluži netīšām sāk lasīt blogu par smaržām – Ha! Tieši to pašu, kurš izmainīja arī manu dzīvi. Ir jocīgi, ka grāmatas pirmā daļa gandrīz viens pret vienu apraksta manus pirmos soļus smaržu pasaulē. Diemžēl, kaut kur jau visai tuvu grāmatas izskaņai, kad sižets arvien vairāk pievērsās autores personīgās dzīves peripetijām, mana interese noplaka un es tā arī neesmu pabeigusi šo grāmatu lasīt. Tā gadās… Vismaz es zinu, ka, ja kādreiz sadomāšu rakstīt grāmatu par smaržām, būs jāizdomā pilnīgi cits piegājiens.