Zviedru smaržas, brīvas no dzimumu žņaugiem

Sālsvārnas salas vasarnieki ir mana mīļākā Astrīdas Lindgrēnas grāmata. Latviešiem un zviedriem ir tik līdzīgas vasaras dzīvošanas tradīcijas! (Dižjūras pusē Kurzemē pat pieradināts roņu mazulis būtu iespējams!) Tāpēc man nav ne mazāko problēmu saprast un iemīlēt jaunā zviedru nišas smaržu zīmola Svensk Parfym aromātus. Aveņu lasīšana mežā, miglains rīts purvainē, svaigums dārzā pēc vasarīgas lietusgāzes, upeņu lapas, svētais kadiķkoks – jebkurš latvietis spēj identificēties ar Svensk Parfym dabas ainiņu un sajūtu aprakstiem. Iespējams, ka šie no bērnības ieprogrammētie sajūtu kodi pie mums darbojas pat labāk, nekā pašā Zviedrijā, kur, cik esmu dzirdējusi, katrs dabas stūrītis jau ir tik iztīrīts un privatizēts, ka pat viņu stārķi pārcēlušies dzīvot uz Latviju.

Visi Svensk Parfym aromāti vairāk smaržo pēc dabas nekā pēc parfimērijas un manuprāt šis ir ļoti jauks pienesums alternatīvo smaržu lauciņā. Man šobrīd vismīļākais ir Prakt (angliski tulkots kā Magnificence – Idille?) – jo upeņu lapas ir tik patīkami svaigs aromāts šajā ideālajā vasarā, kādu to baudām šobrīd. Upenēm šajā kompozīcijā pievienots arī rabarbers, ērkšķogas, āboli, kā arī lietus un zemes notis.

Aveņu lasīšanai mežā veltīts aromāts Virke(tulkojumā – koksne vai varbūt pat malka) – ļoti patīkami salds, bet ne sintētisks vai kaitinošs. Šajā aromātā ir kaut kas vilinošs. Īpaši vērtīgas Virke iekapsulētās dabas noskaņas varētu būt ziemā, gremdējoties atmiņās par aizgājušo vasaru pie zaptes burciņām un ogu uzlējumiem.

Gandrīz tukša ir mazītiņā Stilla (Miers) pudelīte, kurā skujainu sveķu un svaiga rīta iespaids panākts ar lavandu un eikaliptu. Tas ir ļoti agra rīta miers. Tomēr arī šī ir vasara, nevis rudenīgs rīts tīrelī… Varbūt muskuss, kurš izmantots pamatnotīs, piešķir šo vasaras sajūtu? Interesanti, ka Svensk Parfym kompozīcijās muskusa notis man ne mazākā mērā netraucē, tieši otrādi – pat šķiet pievilcīgas. Esmu šokā – kas ar mani?! – un pat pajautāju parfimēram, kāds ir viņa noslēpums. Zīmola dibinātājs Henriks Lestreuss (Henrik Lestréus) atbild, ka viņa lietotais muskuss ir augu izcelsmes un ļoti tīrs. Jauki, ka pasaulē pastāv vismaz šāds muskusa variants, ko spēju patērēt bez nelabuma sajūtas.

En (Kadiķis) aromātā kadiķa sveķiem un ogām palīgā nāk melnais pipars un tabaka – iesākumā man šīs smaržas šķiet absolūti “gender-free”, tomēr uz beigām, parādoties ozola ķērpja notīm, man vairs tā nešķiet, jo smarža kļūst visai vīrišķīga. Protams, atbilstoši maniem stereotipiem, no kuriem atbrīvoties nav tik viegli. Man patīk paraudziņiem pievienotajā aprakstā izmantotais apzīmējumsgender-free”– apzīmējot smaržas, kuras netiek īpaši tēmētas uz kādu no dzimumiem. Manām ausīm tas izklausās daudz labāk par unisex.

Skymning (Mijkrēslis) uzdzen skumjas, jo vijolītes un īrisa kombinācija šajā aromātā atgādina kaut ko medicīnisku – varbūt sterilo marli vai ko tamlīdzīgu. Man šis ir vismazāk mīļais aromāts no visiem izpētītajiem, bet nebūs brīnums, ja īrisa un vijolīšu faniem tieši šis patiks vislabāk.

Sadel (kā jau varat iedomāties – Sedli) ādas smarža realitātē smaržo mazliet sīvāk nekā biju gaidījusi pēc apraksta, kurā runāts par komfortu un vienkāršību. Nošu sarakstā pieminēto karameli un vaniļu īpaši nesajūtu. Bet varbūt šīs vienkārši nav vasaras smaržas un īsto kondīciju sasniegs ziemā?

Šībrīža klimatā uz manas ādas zviedru smaržas (kuras gan tiek sauktas par svensk parfym, bet veidotas eau de parfum koncentrācijā) noturas pat astoņas un pat vairāk stundas. Cenas mājas lapā dotas kronās, izrēķinu, ka vislabāk iegādātos 3 mazo pudelīšu komplektu, kas maksā ap 50 eiro.  Komplektā, kas redzams attēlā, ietilpst tieši mani 3 favorītaromāti! Mazā atslēdziņa, kas ielikta smaržu etiķetē kā simbols piekļuvei zviedriskajiem kodiem, manā gadījumā ir īsts “āķis lūpā”! Bet skatieties paši – šobrīd smaržas iegādāties var tikai zīmola mājaslapā šeit!

 

Šis ieraksts tika publicēts Bez tēmas ar birkām , , , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *