Sniegs,
Ko abi vērojam krītam,
Vai šogad tas pats?
Šo Basjo Macuo trīsrindi reiz Ziemassvētku apsveikumā sūtīju tuvam draugam. Šodien, vērojot sniegpārslas, domāju, ka tajās ir arī daļa no viņa dvēseles un pat miesas, kura tieši sešus gadus atpakaļ izkūpēja baltos dūmos virs Rīgas Krematorija. Šajā pasaulē viss ir saistīts un nekas pavisam nepazūd, tāpēc skumjas mani pārņem tikai uz brīdi. Ar Gunas Eglītes atdzejoto haiku krājumiņu “Zāles ēna, spāres ēna” rokās, meditatīvā noskaņā iedziļinos japāņu parfimēres Mijas Šinmas smaržu kolekcijā.
Miya Shinma mācījusies un arī dzīvo Parīzē, tāpēc spēj piedāvāt savu japānisko pasaules redzējumu, ietvertu rietumniekiem saprotamās smaržās. Kaut arī viņa pati nav saistījusi savus dabas parādībām veltītos aromātus ar konkrētām haiku rindām, manuprāt, tie sader kā cimds ar roku. Nespēju atturēties citēt vēl vienu burvīgu trīsrindi:
Pateicīgs esmu!
Sniegs man uz segas
No paradīzes krīt. (Isa Kobajasi)
YUKI. Sniegs. Mijas interpretācijā sniegs smaržo pēc lavandas un baltajiem ziediem (jasmīna) savienojumā ar siltākām koksnes un vaniļas pamatnotīm, kuras atklājas, kad vēsais, nedaudz metāliskais sniegs jau izplēnējis gaisā.
Vasaras mēnessgaisma
Ūdensgara mīlas gultā
Atspulgo. (Busons Josa)
Šajā mēness aromātā galvenās ir aveņu notis, kuras šobrīd tik populāras jaunietēm domātajās “lielveikalu smaržās”. Pārsteidzošā kārtā pirmo reizi tās man nekrīt uz nerviem ar savu saldumu. Iespējams, ka avenes līdzsvaro bambuss un sandals. Šis ir romantisks, mierīgs un silts vasaras vakars, nekādu pilnmēness murgu.
Nekā man nav!
Tik mierīgi un viegli,
Un vēsums kāds! (Isa Kobajasi)
MIZU. Ūdens. Citrusu notis savienojumā ar melno piparu, atsauc atmiņā kaut ko no agrākiem Hermes parfimēra Žana Kloda Ellenas aromātiem – Terre? Un Jardin Sur Le Nil? Enīvei, ļoti patīkams un svaigs aromāts.
Dievišķīga
Jaunās, zaļās lapās
Saules gaisma! (Basjo Macuo)
Feuillage de Vert. Zaļā lapotne. Šis ir kolekcijas vienīgais aromāts, kurš palicis bez japāņu nosaukuma. Kāpēc? Ļoti spirgts, pavasarīgs zaļums ar citrusīgām virsnotīm, kas liek iedomāties burvīgu, saulainu agra pavasara dienu.
Augstāk aprakstītie aromāti apbur ar savu vienkāršību un minimālismu. Tomēr nebūt ne visi Miya Shinma aromāti ir viegli un maigi. Piemēram, TACHIBANA, mežonīgā apelsīna ziedi, man atklāj, ka fleur d’oranger var smaržot arī vīrišķīgi. Šajā kompozīcijā tie savienojumā ar vetīveru, rada dūmainu iespaidu. Arī HINOKI – japāņu ciprese – šķiet visai spēcīga un vairāk samurajiem, ne geišām piemērota smarža.
Lai izmēģinātu savas reakcijas uz šīm interesantajām kompozīcijām, jums atliek vien iegriezties Vaļņu ielas smaržu veikalā Quintessence. (Kopš 2017. gada jūlija Miya Shinma tiek pārdota KristiAna veikalu nišas parfimērijas nodaļā).
Bet tā kā šis ir jaunā gada pats pirmais ieraksts, nobeigumā novēlu visiem pret sevi un apkārtējiem labvēlīgu un auglīgu gadu! Lai izskan Hosai Odzaki trīsrinde:
Atmetis domu
Nozākāt kādu,
Nolobu zirni.
Paldies par interesantajiem rakstiem. Vienmēr gribas tūlīt iepazīties ar aromātiem.
Paldies, Sandra, ka lasāt un interesējaties par smaržu pasauli!