Vetīvera slāpes mani periodiski pārņem kopš brīža, kad Stokmaņa smaržu plauktā atklāju zaļo Creed pudeli ar Original Vetiver. Tagad atkal jūtu – nāk! Laikam jau tāpēc, ka tuvojas vasara.
Vetīvera sausā zāle nāk no Indijas, to kultivē arī Haiti un citās siltajās zemēs, bet man tā (vismaz spriežot pēc fotogrāfijām) atgādina sauso aso zāli, kas aug kāpās pie mūsu pašu Baltijas jūras. Neesmu gan mēģinājusi šos asos stiebrus izraut no zemes – varbūt arī mūsējam “vetīveram” saknes apakšā smaržīgas? Jo tieši saknes ir tās, no kurām top vetīvera ēteriskā eļļa.
Šī sāļi-svaigi-saldi-dūmainā smarža ir tik bagātīga un dziļa, ka šķiet, tai vispār nekādas citas piedevas nav vajadzīgas. Tomēr parfimēri, pievienojot kādu citu noti, pamanās vetīveru noskaņot uz vienu vai otru pusi tā, ka vienmēr rodas kas jauns, interesants.
Mans pirmais vetīvers no Creed šobrīd jau šķiet mazliet vecmodīgs, bet tikai mazliet. Sajūtu tajā arī īrisa noti, dūmi un koksne parādās izskaņā. Otrais vetīvers – Fat Electrician no franču kompānijas Etat Libre d’Orange jau daudz saulaināks un jautrāks, sajūsmina vēl arvien. Jautru to padara arī nosaukums un patiesais stāsts aiz tā – par skaisto blondo grēku, kurš (nē, es nekļūdījos ar galotni), kļūdams vecāks, izplūst miesās un der vien tam, lai strādātu par elektriķi. Smieklīgi ka aromāts ar šādu stāstu spēj izraisīt tādas apkārtējo atsauksmes, kā “Smaržo kā baznīcā!” Par svētsvinīgo noskaņu šajā aromātā atbildīgas mirres un opoponaksa sveķi. Tiešām skaists aromāts – tikai nesakiet nevienam tā nosaukumu – nesapratīs!
Saldākais vetīvers no man zināmajiem (bet ir vēl tik daudz man vēl nezināmo!) ir Žana Kloda Ellenas radītais Vetiver Tonka, viens no ekskluzīvās Hermessence līnijas. Šis ļoti smaržo pēc kaut kā ēdama, bet nevar teikt, ka pēc deserta, kaut arī tonkas pupiņas smaržo ļoti līdzīgi vaniļai. Kādu laiku pakavējies manos favorītos, šobrīd šis vetīvers tomēr piekāpjas mana jaunākā atklājuma priekšā. Tā vārds –
Sel de Vetiver. Šis elegantais, nepārspējamais aromāts tapis Žana Kloda Ellenas un viņa meitas Selīnas dibinātajā “citādajā kompānijā” – The Different Company. Par tā autori tiek uzrādīta Selīna, tomēr, kas zina, kas zina… Atbilstoši nosaukumam, šis vetīvers ir tik sāļš, kā vissāļākajā jūrā izmērcēts un saulē izžāvēts peldkostīms. Koksnes un dūmu šajā aromātā nav nemaz, tas ir tīrs un saulains – tieši kā radīts man, kura taču dzimusi Saulkrastos un droši vien gan apziņā, gan zemapziņā pēc jūras ilgosies vienmēr, kamēr vien kustēsies.
Ja jūs vēl interesē detaļas, tad jebkurš vetīvers, pilnīgi noteikti ir absolūts bezdzimuma radījums, kaut arī Creed zaļo pudeli pārdevēji spītīgi turpina likt vīriešu nodaļas plauktā. Pārējie no pieminētajiem, diemžēl, Latvijā nav sastopami. (Labojums – jau kopš 2016. gada Fat Electrician lepni gozējas veikala Spots plauktos Rīgā!)
Pielikumā kolāža:
Tā kā es ne tikai sekoju degunam, bet sekoju deguna padomiem jo cītīgi, tad Deguna ierādītā Hermessence pēc kādas ošņācijas tika pastellēta. Viss lieliski, bet tai ir tieši viens, taču fundamentāls trūkums. Galēja, es pat teiktu, rekordīsa noturība. Ak vai, parfimēr, parfimēr, cik gaistošs ir tas pavasaris!
Hermessence līnija jau ir slavena ar savu nenoturību, tāpēc jau šie aromāti tiek salīdzināti ar akvareļiem. Saprotams, par to naudu, ko viņi maksā, pat ļoti neizdevīgs pirkums. Bet skaistumu jau tā naudā nevar izmērīt. Ja meklē noturīgu vetīveru, tad jāsniedzas pēc Andy Tauer Vetiver Dance. Nepieminēju to, jo esmu tikai garāmejot to ošņājusi, bet patika ļoti!
Vetīvers ir burvīgs un ļoti komfortabls nēsāšanā. Es bez Tevis minētajiem gribētu atzīmēt lielisko budžeta klases Lalique Encre Noir (vīriešu), Atelier fatālo vetīveru un Toma Forda Grey Vetiver-visi kā viens skaisti un mīlīgi
Atelier ir sastopams Neroli, vai ne? Jāiet paostīt!