Kopš 2015. gada, kad grupas Prodigy bundzinieks Leo Krebtrī (Leo Crabtree) nodibināja savu smaržu kompāniju Beaufort London, esmu ar interesi sekojusi tās piedzīvojumiem. Ja sākumā likās, ka tā būs tikai īslaicīga slavenības avantūra, tad tagad redzams, ka šis kuģis droši tur uzņemto kursu, nenovirzoties ne pa labi, ne pa kreisi, nevienam necenšoties iztapt, bet pārliecinoši kuģojot pats pēc sava maršruta. Tas vien jau izraisa cieņu. Pat, ja sevi neuzskatu par šī “vētrainā” zīmola mērķa auditoriju, ir aizraujoši baudīt un vērtēt tā aromātus kā mākslas darbus.
Kuģi es pieminēju ne velti – zīmola stāsts un aromāti vijas ap britu kuģošanas vēsturi, šeit notiek jūras kaujas, ceļojumi uz kolonijām, braši un nežēlīgi jūrnieki nododas uzdzīvei krogos, šos stāstus ilustrē senas gravīras un tetovējumi… Nosaukums, kā izrādās, saistīts ar ievērojamu britu jūras oficieri seru Frānsisu Bofortu, kura vārdā nosaukta arī Boforta skala, pēc kuras jūrnieki mēra vētras stiprumu. Iedvesmojoties no piedzīvojumiem jūrā, veidoti aromāti, kurus var “lasīt” gluži kā grāmatu. Piemēram, aromāts Tumsas sirds, jeb Coeur de Noir – pamēģiniet iztēloties – rums, ingvers, melnā tinte, dūmi, āda, tabaka, darva, ciedrs un mazliet vaniļas.
Pašiem pirmajiem Beaufort aromātiem bija raksturīga viena caurviju nots, kuru nevar nosaukt citādi kā par šaujampulvera aromātu. Visvairāk to varēja sajust 1805 Tonnere aromātā. Neatceros, ka būtu lietojusi ieročus, bet šaujampulvera smaržu atpazīstu nekļūdīgi… Ak, jā – manam tēvam taču bija bise un patronas, tātad kaut ko par to nojaušu gan.
Lignum Vitae varētu būt kuģis, kas ved eksotiskas garšvielas no tālām zemēm – tajā sajaucas jūras smaržas ar tādu kā piparkūku aromātu, kas iesākumā var šķist pārāk dīvaina kombinācija, tomēr ieinteresē un aicina šo piedzīvojumu atkārtot vēl un vēl.
Fathom V jūrnieku valodā apzīmējot dziļumu, kas atbilst 6 pēdām zem zemes. Tas pierāda, ka iespējams zaļš aromāts, kurš nav vis priecīgs un dzīvīgs, bet drūms un depresīvs. Kapi, kapi, kapi un mazliet “Saktas” tirdziņa – zeme, lilijas, sūnas, ķērpji un visādi citi zaļumi, tomēr arī šeit kāds ir pamanījies piešaut šķipsniņu sāls, lai neizkristu no “jūras tēmas”.
Iron Duke atkal atgriezās pie zīmola pamatvērtībām – ieročiem un vecā labā šaujampulvera. To gan vieglāk raksturot kā ādas aromātu ar dūmu un ruma pieskaņu, kas tuvina to deserta (gourmand) aromātu lauciņam. Šis ir viens no visvieglāk valkājamiem Beaufort aromātiem, tomēr arī “Dzelzs hercogs” prasa raksturu no nēsātāja, citādi, tas tevi uzvarēs, gluži kā Komandors Donu Žuanu.
Pirmajiem zīmola aromātiem to autors-parfimērs netika minēts, bet jaunākajiem tiek nosaukta Julie Dunkley. Nav vēl bijusi iespēja iepazīties ar jaunākajiem Beaufort eksperimentiem – Rake and Ruin un pavisam svaigo Terror and Magnificence, bet palasot komentārus fragrantica lapā, ir skaidrs, ka Beaufort kapitulēt nedomā.
Starp citu, zīmols tagad ražo arī aromātiskās sveces un īpašu dūmainas garšas džinu, kas tiek piedāvāts zīmola mājas lapā šeit. Mājas lapā par 120 mārciņām var iegādāties arī stilīgā ādas futrālī iepakotas visu aromātu testerus. Kopš šā gada oktobra lielāko daļu zīmola aromātu var pasmaržot un nopirkt Niche Perfume Boutique veikalā Tērbatas ielā.