Šiprs no Kipras, kā radīts vasarai

Kāpēc zāle agrāk bija zaļāka, bet smaržas – stiprākas? Tas ir fakts, ka jebkurš aromāts no vīriešu plaukta mūsdienu veikalā ir kudī švakāks par jebkuru sieviešu aromātu no pagājušā gadsimta pirmās puses. Vai nav tā, ka šis fenomens saistīts vispirms jau ar higiēnas paradumiem, kuri tik ļoti izmainījušies pēdējo simts gadu laikā? Tajos tālajos laikos dāmas un kungi vis nedušojās rītā un vakarā un neziedās ar pretsviedru dezodorantiem. Pirtī gāja reizi nedēļā, visi nedaudz (vai pat stipri) oda pēc dabīgiem sviedriem, ar parfīmu mēģinot šo dabīgumu attiecīgi nomākt vai uzlabot. Un gaiss metropolēs? Automašīnu, protams, bija mazāk, toties visi pīpēja! Pīpēja autobusu šoferi pie stūres, pīpēja kafejnīcās, pīpēja Jānītis aiz skolas, skolotāja skolotāju istabā un katrā darba vietā bija pīpētāju stūrītis, no kura cigarešu dūmu mutuļi izplatījās uz visām pusēm. Tur bija jābūt kārtīgam šipram, lai ar šo visu cīnītos! Un jāteic, ka lielākā daļa no klasiskajiem aromātiem arī ir “šipri”.

Uzziņai: “šiprs” līdzīgi kā “ambra” ir smaržu veids. Šipra sastāvā jābūt citrusīgām virsnotīm, kuras kontrastē ar ozolu ķērpja un muskusa pamatnotīm. Sirdsnotīs var būt labdanums (akmeņrozīte), plaši pazīstama klasisko smaržu nots, bet atvasinot šo akordu ar ziedu, vetīvera, ādas notīm iegūstam tādus šipra paveidus, kā ziedu šiprs, ādas šiprs, augļu šiprs un tamlīdzīgi. Šādas kompozīcijas figurējušas smaržu pasaulē jau kopš 19-tā gadsimta un vēl senāk, bet nosaukums “šiprs” radies no Coty zīmola smaržām Chypre (jebšu franciski Cyprus, t.i. Kipra), kuras radītas 1917. gadā. Gan jau šim vārdam saknes galu galā cēlušās no cipresēm – no kā gan vēl. Mūsdienu šipros ozolu ķērpi aizstāj ar pačūliju, jo nabaga oak moss ir kritis nežēlastībā kā alerģiju izraisošs elements.

Šo visu jūs internetā būtu varējuši arī atrast paši. Mans veids, kā noteikt, vai dotais aromāts ir “šiprs”, ir pavisam vienkāršs. Ja smaržas atgādina padomju laikā tik slavenās Dzintara Zīlītes, tad varat būt droši – tas ir šiprs! Tādi franču parfīmi, kā Mitsouko Guerlain vai Robert Piguet Bandit ir attiecīgi augļu šiprs un smalkādas šiprs. Angliski runājošie šāda tipa aromātus mēdz dēvēt par “old ladies” aromātiem.

Tomēr var arī mūsdienu šipru klāstā atrast tādus, kuri nemaz nešķiet tik vecmodīgi. Piemēram, pie manis laimīgā kārtā nonāca britu nišas zīmola Ormonde Jayne ziedu šiprs ar nosaukumu Tiare un ļoti labi ierakstījās manā ikdienas smaržu ēdienkartē. Šo aromātu, kura autors ir parfimērs Geza Šoens (Geza Schoen) – slaveno “escentrisko molekulu” radītājs – salīdzina ar Chanel No 19, jo tas ir “zaļš” un nedaudz arī “balts”. Tiāras ziedi ir kaut kas līdzīgs īstajam jasmīnam intensitātes ziņā. Šis nenoliedzami ir mazliet veclaicīgs aromāts, tomēr pietiekami elegants un viegls, lai būtu patīkami to lietot.

Ja gribat izmēģināt kādu šipru uz savas ādas, tad Rīgā iesaku paostīt jauno Floris Chypress jaunajā Spots veikala mājvietā blakus kinoteātrim Ksuns. Šis ir no ziedu šipriem, svaigs un zaļš eau de toilette ar stipri intensīvu jasmīna noti. Bet – reakcijas mēdz atšķirties, tāpēc labāk izdarīt pašiem savus secinājumus. Patīkams atklājums man ir arī 31 Rue Cambon aromāts no Chanel Exclusifs līnijas, kas pavisam nesen ieradusies KristiAna veikalā Galerijā Rīga. Šo droši var saukt par unisex aromātu, absolūti elegants, vienīgi varēja būt ilgāk spēlējošs, ņemot vērā cenu (185 eiro, ja pareizi atceros). Pavisam nesen pamanīju Stockmann plauktā Dior smaržas Miss Dior Originale, kuras gan nav pilnīgi oriģinālās smaržas, bet 2011. gadā “pārizdota” šo klasisko smaržu versija. Šis rūgteni zaļais ziedu šiprs mani absolūti apbur un pievilina. Klasiska elegance. Noteikti izmēģiniet, lai saprastu, par ko es šeit runāju!

Starp citu, ikviens smaržu pētnieks, kurš savu gaitu sākumā īpaši nenovērtē vintage aromātus, kādā brīdī nenovēršami kļūst par šipru un tamlīdzīgu “old ladies” smaržu cienītāju. Man šis process prasīja 6 gadus, citiem ceļš līdz šipram var būt īsāks vai garāks. Ja šodien šiprs jūs vēl neuzrunā, nekad nesakiet nekad!

 

 

Šis ieraksts tika publicēts Bez tēmas ar birkām , , , , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *