Kad pagājušajā gadā beidzot aizgāju uz “Zigfrīdu” Latvijas Nacionālajā operā, biju līdz sirds dziļumiem pārsteigta par Vāgnera mūzikas maigumu. Pretēji manam priekšstatam par kaut ko drūmu vai patētisku, tā burtiski glāstīja manas ausis.
Līdzīgu iespaidu uz mani atstāja pirmā satikšanās ar klasisko Guerlain aromātu Mitsouko. Par spīti manām bažām, ka tas varētu izrādīties pārāk ass vai specifisks mūsdienu degunam (piemēram, Frederic Malle Parfum de Therese vienkārši par daudz atgādina manas tantes padomjlaiku smaržas), tas izrādījās glāsmaini patīkams. Mitsouko uzplaukst lēni, bet neatvairāmi paņem savā varā.
Iespēja iepazīties ar Mitsouko man negaidīti tika pasniegta kā uz paplātes Stockmann veikalā, kur iegriezos pēc ilgāka pārtraukuma, un pirmajā stāvā pamanīju kādu jaunu stendu. Pieejot tuvāk, atklājās, ka šeit atainota teju visa Guerlain aromātu vēsture. Protams, ne jau oriģinālajās versijās, bet mūsdienu variantos šeit ir gan leģendārais Jicky, kuru Gerlēnu ciltstēvs radījis jau 1889. gadā, gan Shalimar, gan astoņdesmito gadu hits Jardines de Bagatelle. Tie ir aromāti, kuriem izdevies pārdzīvot savu laiku, nenovecojot.
Runā, ka tieši šī, pēdējā Mitsouko versija esot vistuvākā oriģinālam, kurš radīts 1919. gadā. Man nav ar ko salīdzināt – zinu tikai, ka Mitsouko ir mana jaunā mīlestība!
Aromāts radīts, iedvesmojoties no stāsta par japānietes un angļu virsnieka mīlestību – tāpēc arī šis nosaukums. Ja uzskaitīšu aromātā izmantoto nošu sarakstu, tur būs gan bergamote (neēdamais citrons), gan persiks, jasmīns, maijrozīte, kanēlis, ozolķērpis, vetīvers un koksne. Tomēr, vienīgā nots, kuru mans deguns spēj izcelt no šī fantastiskā maisījuma, ir plūme. Ja man jautātu, pēc kā tas īsti smaržo, es atbildētu – pēc Mitsouko. Tas ir tik pilnīgs un nevainojams, ka nav iespējams to analizēt, tāpat kā Vāgneru. Tas vienkārši ir!
P.S. Pirmajā reizē es izmēģināju tikai Mitsouko edp versiju, kura esot atšķirīga no eau de toilette – klusāka un mierīgāka. Kaut arī radīts sievietēm, Mitsouko nenoliedzami ir piemērots visiem dzimumiem – tāpat, kā Jicky.