Cilvēki, kas satikti smaržu izstādēs, reizēm ir pat svarīgāki par jaunatklātajām smaržām. Tā, gluži “nejauši” šoruden Pitti Fragranze iepazinos ar Mihaju, kurš it kā ir no Losandželosas, tāpat kā viņa pārstāvētais zīmols Regime des Fleurs, toties viņa saknes meklējamas Horvātijā. Savukārt “Ziedu Režīma” dibinātāja Alaija (Alia Raza), kā vēlāk izrādās, agrāk nodarbojusies ar videomākslu un interneta dzīlēs es pat atrodu viņas sadarbību ar Devendru Banhartu! Par to, kā cilvēki no mākslas ienāk parfimērijā, var lasīt jau pasenu interviju ar Alaiju un viņas biznesa partneri Ezru Vudu (Ezra Wood) šeit.
Cik var noprast pēc zīmola logo un mazītiņajām, zeltītajām parfīma pudelītēm Marijas Antuanetes stilā, Alaija un Ezra aizrāvušies ar francisko pasaules redzējumu. Baidos, ka francūžiem gan ne visai patīk tas, ka viņu kultūras mantojums tiek izmantots parfimērijas zīmolos aiz okeāna. Tomēr eiropiešu snobisms attieksmē pret amerikāņu zīmoliem ir pilnīgi nevietā, jo pārāk cieša turēšanās pie tradīcijām bieži vien tieši traucē rasties kaut kam jaunam un svaigam.
Eiropā Regime des Fleurs nav pazīstams, tā pirmās smaržas izlaistas 2014. gadā, toties savā zemē par viņiem rakstījuši jau visi amerikāņu stila noteicēji žurnāli un pat smaržu guru Luka Turīns savā The Guide smaržu enciklopēdijā piemin Nymphea Caerulea smaržas ar labiem vārdiem.
Man neizdevās nopietnāk iepazīties ar Alaijas “franču stila” smaržām. Toties esmu sajūsmā par jaunāko smaržu līniju OAHU Collection, kas veltīta Havaju salām. Krāsainie Oahu collection aromāti domāti ne tikai ķermeņa, bet arī visas apkārtējās vides iesmaržošanai. Pudeles izskatās priecīgas, bet smaržas nebūt nav viennozīmīgas, tām piemīt arī savs dīvainuma procents. Piemēram, aromāts WAVES man atsauc atmiņā smaržu provokatores Siselas Tollass (Sissel Tollass) atveidotos aromātus par Jūrmalas tēmu Dubultu stacijā RIBOCA mūsdienu mākslas foruma ietvaros. Pamatīga deva jūraszāļu, lai neteiktu jūras mēslu! Tas gan sajūtams vairāk pašā aromāta iesākumā.
Savukārt smaržās Leis iemūžinātas puķu virtenes, ar kurām havajieši izpušķo salas viesus. Izrādās, ka tās tiek turētas saldētavās – citādi tās karstumā novīstu momentā. Izceļot ziedus no ledusskapja, tie izplatot ap sevi vēsu smaržu. LEIS kompozīcijā sajūtams arī jasmīns, tuberoze, pelēkā ambra un augs ar mīlīgu nosaukumu pua kini kini.
Zaļais (arī pats šķīdums ir viegli zaļgans) VINES aromāts varētu uzrunāt vīģes cienītājus, kura šeit papildināta ar “otrā svaiguma” pārgatavojušamies citroniem un augu izcelsmes muskusu. Patīkami neitrāls ir SHELLS gliemežvāciņu aromāts, kurā bez eksotiskajiem Li hing, liliko’i augiem atrodami tīkkoka sveķi, makadamijas sēklas, sandals un vaniļa.
FALLS (ūdenskritumi, ja kas) man tiešām vairāk šķiet piemērots telpu, nevis ķermeņa iesmaržināšanai – tropu garšvielas, sūnas, tekošs ūdens, mitri džungļu ķērpji un vēl citas zemes un koka notis – rada pārliecinošu, bet rūgtenu tropiskās vides sajūtu.
Iespējams, ka Regime des Fleurs ir asprātīga atsauce uz ārkārtīgi veiksmīgo franču smaržu zīmolu – Etat Libre d’Orange, jo ziedu diktatūrai un apelsīnu brīvvalstij varētu būt kas kopīgs. Novēlu režīmam veiksmīgi okupēt pēc iespējas lielāku Eiropas daļu, jo lieku lielas cerības uz māksliniekiem nišas smaržu nākotnē. Tieši idejas un oriģinālas kompozīcijas turpmāk atšķirs “īstu” nišu no “viltotās” (fake), bet vizuālās mākslas un citu maņu simbioze ir tas virziens, kur vēl ir ļoti daudz iespēju progresēt. Māksla un smaržas ir daudz tuvākas, nekā jūs domājat.
Pagaidām pie mums Regime des Fleurs aromātus iegādāties nevar, esmu pamanījusi, ka RDF smaržu sveces pārdod kāds Prāgas interneta smaržu veikals. Pirms dažām dienām pamanīju arī, ka OAHU kolekciju iegādāties piedāvā Nordstrom interneta veikals, diemžēl uz LV tomēr šie aromāti netiek sūtīti. Tad nu atliek vien doties uz ASV vai gaidīt, kad režīms nokļūs līdz mums tuvākiem krastiem.
PS Un vispār – kāpēc uz Latviju neviens no Amerikas neko negrib sūtīt? Man ir aizdomas, ka tam par iemeslu ir mūsu nesakārtotā likumdošana. Piemēram, lieliskais veikaliņš Twisted Lily, kas piedāvā lielisku nišas smaržu paraudziņu izvēli savā interneta veikalā, labprāt sūta paciņas uz Igauniju, bet ne uz Latviju vai Lietuvu. Kāpēc?
Pirmais un pēdējais foto ņemts no zīmola mājas lapas, otrais – manējais!