Monom – itāļi, kas nemin Versace taciņu.

screen-shot-2016-11-08-at-11-42-37-am

“Tad Marija paņēma mārciņu smaržīgas eļļas, kas bija īsta nardu eļļa, ļoti dārga, iezieda Jēzus kājas un nosusināja tās ar saviem matiem, un eļļas smarža piepildīja visu māju.” Šī vieta Jāņa evaņģēlijā jau sen nelika man mieru – kas tā tāda par nardu eļļu? Kāpēc tā ir ļoti dārga? Kāpēc nekur par to vairs nekas nav dzirdēts? Kad Florencē Pitti Immagine izstādē uzdūros Monom zīmola stendam, pudelīte ar uzrakstu NARDO pirmā pievērsa manu uzmanību. Aleluja! Šīs smaržas beidzot atklāja man nardu eļļas noslēpumu!

Nardu (angliski saukts arī par spikenard, latīniskais nosaukums Nardostachys jatamansi), ir baldriāna saimes augs no Himalajiem un acīmredzot arī no Ēģiptes. Tas zied gaišrozā ziediņiem un arī izskatās līdzīgs baldriānam. Nardu eļļas smaržai gan ar baldriānu nav nekāda sakara, tā ir sveķaina, drīzāk koksnes, ne ziedu smarža. Ēterisko eļļu iegūst no auga saknēm, līdzīgi kā vetīveru.

Monom “deguna” Nikolā Bjanki (Nicola Bianchi) veidotajā Nardo kompozīcijā ir vēl arī citas notis – bergamote, jasmīns, pačūlija, ciedrs, pelēkā ambra, muskuss, vaniļas un tonkas pupiņas, tomēr tās tikai nedaudz bagātina īpašo nardu smaržu.

Dariušs Alavi smaržu rokasgrāmatā “Perfume/Le Snob” nardu salīdzina ar pačūliju, bet tam man grūti piekrist. Drīzāk jau es to salīdzinātu ar sandalu – tas smaržo tikpat silti un arī stāv pāri dzimumu iedalījumam. Nardu vērtība, gluži kā zeltam, gadsimtu gaidā nav kritusies. Atradu linku uz ēterisko eļļu zīmola doterra lapu, kur nardu eļļa maksā 66$ par 5 mililitriem.

2014. gadā dibinātais itāļu zīmols Monom seko labākajiem mūsdienu dizaina paraugiem, nevis min taciņu, kas inkrustēta ar zeltu un dimantiem. Par to viņiem visu cieņu! Tumšā, smagā stikla pudelīšu dizains veidots īpaši zīmolam un tās tiek iepakotas nevis kartonā, bet kārbiņās no organiskā stikla. Šiem boloņiešiem patiešām izdevies savienot veco un jauno, radot smaržas pēc senām tradīcijām, bet iepakojot tās atbilstoši jaunākajām tendencēm. Diemžēl, pie mums joprojām kotējas tieši Versače stiliņš un, droši vien, ka tuvākajā laikā Rīgā Monom nesagaidīsim. Šobrīd internetā zinu tikai vienu linku, kur meklēt šīs smaržas, cena par 10 ml pudelīti –130 eiro. Jā, dārgi, es zinu, bet visi Monom aromāti veidoti smaržu koncentrācijā uz eļļas bāzes, tos uzklāj ar rullīti, nevis izsmidzina. Smaržu noturība ir laba – 5-6 stundas, bet, tā kā spirts šajā aromātā nepiedalās, šis nav tas gadījums, kad smaržu mākonis ies jums pa priekšu. Toties, pieliecoties jums tuvāk, neviens vairs nespēs atrauties. Links uz Monom mājas lapu, kur iepazīties ar zīmola citiem aromātiem, šeit.

Atgriežoties pie Jaunās Derības, jāpiebilst, ka, pateicoties Jāņa evaņģēlijā aprakstītajai epizodei, Marija Magdalēna neoficiāli skaitās visu parfimēru svētā aizgādne.

 

 

Šis ieraksts tika publicēts Bez tēmas ar birkām , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *