Lai kur arī neparādītos erceņģelis Gabriels, rokā viņam allaž ir lilijas zieds. Gan jau būsit pamanījuši gleznās, kur viņš paziņo Marijai par Jēzus ieplānoto dzimšanu. Parasti lilija šo gleznu traktējumos tiek skaidrota kā tīrības un nevainības simbols. Savukārt mans skaidrojums ir tāds, ka Gabriela parādīšanās vienkārši saistās ar lilijai līdzīgu smaržu. Un kā gan lai citādi uzglezno smaržu? Lūdzu, ļaujiet man ticēt šai versijai! Lilijas ir kļuvušas par manām pavadonēm – tās mēdz parādīties kaut kur tuvumā man nozīmīgos brīžos. Nu, ne jau gluži parādīties – tās vienkārši ir. Arī liliju parfīmi kļuvuši par maniem pavadoņiem un es turpinu atklāt arvien jaunus interesantus lilijām veltītus aromātus.
Esmu jau rakstījusi par lielisko Oriza L. Legrand aromātu Relique d’Amour, bet viens no skaistākajiem liliju tēmai veltītajiem aromātiem ir zīmola Frederic Malle smaržas Lys Mediterranee. Iespējams, ka šī smarža nav precīzs mūsu pierasto liliju atainojums – jo tās tomēr ir Vidusjūras lilijas, toties no tām nesāp galva un tās ir pat ļoti valkājamas jebkuros dzīves brīžos. Tās smaržo svaigi, bet tajā pat laikā nepavisam ne ķīmiski. To apliecina sekojošs gadījums. Reiz, kādā vasaras rītā biju izgājusi dārzā un sajūsminājos par flokšu skaisto smaržu. Pagāja labs brīdis, kamēr man pieleca, ka īstenībā esmu sajūsminājusies par Lys Mediterranee, ar kuru biju no rīta sapūtusies. Kā man izskaidroja profesionāls parfimērs, tad liliju nots smaržās var būt gan dabīga, gan sintētiska – atšķirībā no, piemēram, maijpuķītēm, no kurām dabīgo esenci iegūt nav iespējams. Varu tikai secināt, ka parfimēra Eduāra Flešjē (Edouard Flechier) variantā lilijas ir stipri dabīgas, ja reiz spēju tās sajaukt ar īstiem ziediem, lai arī flokšiem. Starp citu, šī parfimēra degunam pieder tādi slaveni aromāti kā Christian Dior Poison un Davidoff for Men.
Smaržas Gilded Lily, kuras veidojis Kalifornijas zīmols Ineke, ir no pavisam citas operas. Šīs lilijas ir no Japānas un parfimēre Ineke Rūlande (Ineke Rühland) tās audzē savā dārzā Sanfrancisko. Cēls aromāts, kurā liliju noti ievada ananāsa, greifrūta un rabarbera notis, bet es visvairāk sajūtu ozola ķērpi (oak moss). Šī visai asā, rūgtenā nots parasti atšķir šipru no citiem parfīma žanriem. Brīdinu – ja jums nepatīk atcerēties smaržas, kuras pirms trīsdesmit valkāja jūsu māte, tad šis nav jūsējais. Tad jūs, iespējams, saviebsieties kā Marija šajā renesanses laika gleznā, kuru nofotogrāfēju Ufici galerijā Florencē…
Savukārt, ja atmiņas par mammu jums ir mīļas, tad šis šiprs ir īpaši maigs un samtains – kā lilijas pūkainās putekšņlapas.
Kas attiecas uz aprakstīto smaržu pieejamību, tad teorētiski Frederic Malle smaržas pārdod Debenham veikalā Spicē , bet pēdējo reizi, kad tur biju, tieši Lys Mediterranee viņiem nebija. Ineke Latvijā nepārdod, bet abus šos aromātus var atrast internetveikalā firstinfragrance.com, pie tam FM lilijas nopērkamas pat 10 ml pudelītē tikai par 36 eiro!