Kāposti, liepas un banāni Berlīnē

 

Vācijā nišas parfimērija attīstās ļoti aktīvi. Pēdējā The Art and Olfaction Awards balvu pasniegšanas ceremonija notika tieši Berlīnē un vienu no balvām saņēma zīmols J.F. Swarzlose Berlin par jaunajām smaržām Altruist. Tomēr mans mīļākais šī zīmola aromāts ir 1A-33. Zem šī dīvainā nosaukuma slēpjas pirmskara Berlīnes automašīnu reģistrācijas numurs un smaržas veltītas pilsētai zem liepām. Faktiski, aromāts ir mūsdienu versija šī atjaunotā zīmola pirmskara bestselleram ar tādu pašu nosaukumu. Liepziedu smaržu ieslodzīt pudelītē ir sasodīti grūti, nedomāju, ka kādam tas ir reāli izdevies. (Un mēs, rīdzinieki, jau nu zinām, kā smaržo liepziedi!) Piemēram, Tauer Perfumes limitētā Zeta man smaržo pēc pārāk stiprām ziepēm. Mazliet tuvāk īstajai liepziedu smaržai ticis amerikāņu zīmola Kerosene parfimērs Džons Pegs (John Pegg) ar Pretty Machine. Savukārt, 1A-33 smaržās liepziedu vietā mani apņem spilgts citronziedu aromāts… Labā ziņa ir tā, ka smaržas vienalga ir ļoti skaistas un no tām var iegūt lielu devu saules enerģijas, kuras tā pietrūkst šajā sasodīti pelēkajā ziemā. Nošu sarakstā bez “neredzamajiem” liepu ziediem ir arī mandarīns, rozā pipars, jasmīns, magnolija, ciedrs un īrisa pūderis. Arī citi J.F. Swarzlose Berlin aromāti ir ļoti “garšīgi”, interesanti un kvalitatīvi. Atzīšos, ka esmu jau izsmaržojusi vairākus Rausch aromāta paraudziņus un tā vien prasās pēc lielās pudeles.

Daudzi zīmoli veltījuši aromātus pilsētām. Piemēram, Le Labo ir vesela limitēto smaržu līnija, kuras varēja nopirkt tikai attiecīgajās pilsētās. Ienāk prātā arī ņammīgi šmigainais By Killian sīrupiņš Apple Brandy, kas veltīts Ņujorkai. Nezinu, ko īsti biju gaidījusi no aromāta Berlin im Winter , kuru izveidojis Amsterdamas zīmola Baruti parfimērs ar grieķisko vārdu Spyros Drosopoulos. Laikam jau cerēju uz kaut ko saldu un garšīgu. Bet, ak, vai – no tā vējo īsteni sautēti kāposti vai vismaz ceptas selerijas! Iespējams, šīs smaržas pilnībā atbilst aromātiem ziemīgajā Vācijas galvaspilsētā, tomēr nēsāt šos kāpostus sev līdzi nepavisam negribas. Mēģinu izostīt, kurš no nošu sarakstā minētajiem ir pie vainas – lavanda, upeņu lapas, roze, mirres, vīraks, kafija, āda un tonkas pupiņas – neviens no šiem nerada ne mazākās aizdomas par nepatīkamiem pārsteigumiem. Secinu, ka vainīgā var būt vienīgi man nepazīstamā mastikas eļļa (Grieķijā tiekot iegūti īpaši sveķi no mastikas koka), kas, iespējams, rada šo ēdienam raksturīgo smaržu. Bet tie ir tikai minējumi… Visi man zināmie Baruti aromāti ir ļoooti koncentrēti un spēcīgi, piesātināti ar dabīgām esencēm. Faktiski, Berlin Im Winter ir vienīgā no Spirosa veidotajām smaržām, kura mani galīgi neuzrunā. Tāpēc noteikti kādā brīdī arī uzrakstīšu par kādu no maniem zīmola favorītiem, piemēram, Chai. Šos aromātus, starp citu, pārdod interneta veikalā ausliebezumduft.com jeb firstinfragrance.com

Ja man pašai būtu jāveido smaržas par Berlīnes tēmu, tās sauktos Bananen aus Berlin. Tieši Berlīnē devņdesmito sākumā pirmo reizi savām rociņām nopirku ielas tirdziņā banānu. Tikko atjaunotajā neatkarīgajā Latvijā banānus vēl nevarēja nopirkt katrā kioskā un man šis smaržīgais, perfekti gatavais, bet ne pārgatavais auglis šķita debešķīgi garšīgs – īpaši pēc garā ceļā vilcienā caur Poliju. Jāpiebilst, ka tajos aiztālajos laikos nācās pārciest gan Krievijas robežkontroli Brestā, gan nīkšanu, kamēr vagoniem tiek mainīti riteņi vai kas tur vēl… Bet ko nu žēloties – mūsdienās vairs vispār nav iespējams aizceļot no Rīgas uz Berlīni ar vilcienu, kas man šķiet reāls stulbums. Toties tagad ir iespējams internetā pasūtīt J.F. Swarzlose Berlin paraudziņu komplektu par 35 eiro! Links šeit. Un par šī komplekta sūtīšanu Eiropas robežās pat nav jāmaksā. Arī labi.

 

 

 

Šis ieraksts tika publicēts Bez tēmas ar birkām , , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *