Deguns dodas ekspedīcijā uz Viļņu

Screen shot 2016-05-30 at 1.34.25 PM

Viļņā baznīcu ir vairāk nekā Rīgā aptieku. Viļņā ir arī IKEA un vēl tur ir daži veikaliņi, kuros var nopirkt alternatīvu zīmolu smaržas no visas pasaules. Nišas smaržu veikalu tīkls Crème de la Crème atrodas gan vairākos tirdzniecības centros, gan vecpilsētā blakus rātsnamam. Jāteic, es patiešām piedzīvoju mērenu šoku ieraugot pārpildītos plauktus. Īpaši acis man iepletās ieraugot rindu ar britu parfimēra Roja Dove izstrādājumiem, kuru cena par pudelīti ir ap 400 eiro. Pat neattapos tieši ar šiem aromātiem sasmaržoties! Uz atsevišķiem podestiem gozējas Byredo milzu baltās kastes, lielāku telpu aizņem By Killian ar savām plastmasas rokassomiņām. Frederic Malle aromāti izvietoti stikla plauktiņos un ērti apskatāmi – varbūt, kopš šis zīmols pieder Estee Lauder kompānijai, viņiem ir īpaši izstādīšanas noteikumi? Jo pārējie, nebūt ne sliktākie zīmoli, plauktos izskatās visai saspiesti. No vienas puses – forši, ka izvēle tik plaša, no otras – rodas iespaids, ka izcilie aromāti šeit tiek pārdoti kā malka… Piemēram, mans mīļais D.S. & Durga ar HYLNDS sērijas aromātiem nolikts pie pašas grīdas. Diptique (pārstāvēts arī ar svecēm), Les Liquides Imaginaires, Histoires de Parfums, Olfactive Studio, Nasomato, Parfum d’Empire, Costume National, The Different Company un vēl un vēl, tā, ka kājas ļimst, saprotot, ka pat ar nedēļu būtu par īsu, lai apgūtu šos brīnumus.

Cita aina paveras otra īpašo smaržu pārdevēja veikaliņā, kuru saīsināti mēdz dēvēt latvieša ausīm griezīgā vārdā par “VDK” – atšifrējumā – Visokiu Daiktu Krautuvele, kas, savukārt, latvieša ausīm izklausās uzjautrinoši. Šis veikaliņš atrodas Viļņas mākslinieciskajā rajonā Užupis un tirgo ne tikai smaržas, bet arī skaņu plates un “visādus daiktus”, kas piešķir veikalam īpašu šarmu. Šeit agrākos laikos mitinājušies mākslinieki, bet daudzi, iestājoties kapitālismam, savus padomju laiku dzīvoklīšus veiksmīgi uzsituši gaisā un šobrīd apdzīvojamās platības šeit ir ļoti dārgas. Bet noteikti ir arī vērts maksāt par nelielu dzīvoklīti ar Sabiles tipa terasīti un skatu uz Abavai līdzīgu strauju upīti. Tas viss 5 minūšu attālumā no Viļņas centra.

Bet atgriezīsimies pie VDK! Šī veikaliņa saimnieks Gintas to atvēris jau 10 gadus atpakaļ un kā pirmos pārdevis Parfum de Nicolai aromātus no Parīzes. (atzīmēsim, ka es pati alternatīvo smaržu pasauli atklāju tikai gadus 5-6 atpakaļ). Īpaši draudzīga sadarbība VDK izveidojusies ar šveices parfimēru Endiju Taueru – šī (pagaidām) ir vienīgā vieta Baltijas valstīs, kur oficiāli var nopirkt Tauer Perfumes un Tauerville smaržas. Dalija, kura saimnieko VDK veikaliņā, rada iespaidu, ka zina, ko runā un pati ir izmēģinājusi pilnīgi visu, kas veikaliņā atrodams. Viņa zina stāstīt pilnīgi visu par visiem šeit redzamajiem zīmoliem, kuru gan nav daudz – Parfums de Nicolai, Tauer Perfumes, Carner Barcelona, Frapin, Isabey Paris un vēl daži, pret kuriem šeit izturas ar pienācīgu cieņu. Vairākas smaržu pudeles izvietotas senlaicīgos skapjos aiz stikla durvīm un kopumā, var redzēt, ka jūtas šeit ļoti labi. Mans atklājums ir dabīgās smaržas no Šveices – Richard Luescher Britos, bet par šo zīmolu sekos atsevišķs stāstiņš…

Kā jau varat iedomāties, starp abiem smaržu pārdevējiem notiek zināma konkurence, kuru var salīdzināt vien ar Dāvida cīņu ar Goliātu… Katram veikaliņam ir savs uzticamu klientu loks, cīņa galvenokārt ir par to, kurš dabūs pārdot pie sevis labus zīmolus. Piemēram, Frapin konjaka un smaržu zīmols agrāk bijis atrodams tikai VDK plauktos, bet tagad pieejams arī CDLC… Vismaz “Taueru” Crème- dela Crème tīklam neredzēt kā savas ausis, jo Endijs principā izvairās stāties attiecībās ar lieliem izplatītājiem vai, pasarg dies’, lielveikaliem. Kad VDK veikaliņā gribu pirkt draudzenei viņas iecienīto Tauer aromātu, pārdevēja stāsta, ka nav zināms, cik drīz ienāks jauna partija un zvana saimniekam, lai paziņotu, ka jāpārdod vienīgā Carrilon Pour Un Ange pudele. Šķiet, ka saimnieks ir visai bēdīgs par to, ka nākas šķirties no pēdējās pudeles, bet neko darīt.

Gandrīz piemirsu – lietuviešiem ir arī savs parfimērs Aistis Mickevičius, uz kura grāmatas prezentāciju man izdevās paspēt. Grāmata “Kvepalai” stāsta par to, kā top smaržas, par slaveniem aromātiem un to, kā īsti Aistis, kurš daļēji joprojām ir aktieris, nokļuvis šajā ar teātri nesaistītajā pasaulē. Apspriežam iespēju šo grāmatu izdot arī latviešu valodā, tomēr baidos, ka nez vai tai atrastos pietiekami daudz lasītāju. Latvijā, diemžēl, pat inteliģenti cilvēki bieži vien īsti nesaprot, kāpēc par smaržām vispār būtu vērts runāt vai interesēties. Šeit links uz veikalu, kur nopirkt grāmatu netā.

Rezumējot savu ekspedīciju, secinu, ka lietuvieši var ietaupīt uz mēbelēm IKEA, un ietaupīto naudu ieguldīt labās smaržās. Laimīgā kārtā arī pie mums parādās arvien vairāk iespēju baudīt pasaules parfimēru mākslu. Bet vienmēr jau var iekāpt autobusā un pēc 4 stundām saņemt gan svētību, gan sasmaržoties uz nebēdu!

Screen shot 2016-05-30 at 1.13.46 PM

Foto: augšā redzama 2002. gadā uzstādītā eņģeļa statuja Užupis centrā, aiz kuras atrodas mazais VDK veikaliņš, foto ņemts no Wikimedia. Fotogrāfijas no VDK iekštelpām esmu aizņēmusies no raksta lietuviešu valodā  šeit

Šis ieraksts tika publicēts Bez tēmas ar birkām . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

4 atbildes Deguns dodas ekspedīcijā uz Viļņu

  1. Santa saka:

    Man ļoti patīk CDLC veikali. Un pārdevēji tur ir super zinoši (reizēm pat kaitinoši, jo izlabo manis nepareizi izrunātos zīmolu nosaukumus:)) Un piedāvājums tur pārak liels, lai vienā reizē noorientētos. Frederic malle tur vienmēr ir īpaši izvietots bijis- arī pirms Estee Lauder, jo tomēr ir viens no vaļiem šajā jomā un gan jau ka arī dižpārdoklis.
    Starp citu Roja Dove laiku pa laikam izpārdo noliktavu un tad šie megadargie parfīmi ir par EUR 30, ja vien esi gatava maksāt EUR 50 par piegādi, bet tas noteikti atmaksājas. Pati gan neesmu neko pirkusi un nezinu, cik regulāri tas notiek

  2. Marika saka:

    Es nākošreiz noteikti došos uz kādu no CDLC lielveikaliem – vismaz fočenēs tur izskatās savādāk, nekā tajā mazajā vecpilsētas veikaliņā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *