“CACU” BIZNESS? NEKĀ TAMLĪDZĪGA!*

Screen shot 2015-01-27 at 11.51.53 AM

Latvijas vīriešiem ir pēdējais laiks sākt pievērst vairāk apzinātas uzmanības orgānam, kurš, iespējams, atbildīgs par daudziem viņu neapzināti pieņemtiem lēmumiem. Es runāju par degunu, protams. Pie mums pieņemts uzskatīt, ka vīrieši no smaržām neko nesaprot. Un vispār tas ir tāds “cacu” bizness. Piedodiet, bet tad jau ķīmija, māksla, mūzika arī ir “cacu” bizness? Parfimērija ir nopietna lieta, savās labākajās izpausmēs – māksla, kas spēj satricināt līdz sirds dziļumiem. Es, protams, šeit runāju par īstajām smaržām, nevis tiem datorprogrammu veidotajiem sīrupiem, kurus pārsvarā tirgo mūsu lielveikalos.

Var tikai pabrīnīties par to, ar cik daudziem stereotipiem mēs paši sevi iegrožojam un būtībā aplaupām. “Veči no smaržām neko nerubī?” Ka tik ne arī! Kāpēc tad rietumos vadošie parfimēri (pagaidām) ir vīrieši? Viens no izskaidrojumiem ir tāds, ka visa tā smaržu lieta nāk no maģijas pasaules – šamaņi, burvji un alķīmiķi bija tie, kas savas zināšanas glabāja un negribīgi nodeva tālāk. Arī parfimērijas noslēpumi tika nodoti mantojumā tikai ģimenes locekļiem un lielākoties vīriešiem – kā, piemēram, Gerlēnu dinastijā. Tomēr mūsdienās šī situācija strauji mainās.

Un te mēs saskaramies ar pilnīgi pretēju viedokli – “sievietes pēc bērnu dzemdēšanas vairs tik labi nespēj atšķirt smaržas”! Arī šo es atļaušos uzskatīt par tumsonību. Teoriju par to, ka sievietes nevar būt lieliski parfimēri, apgāž kaut vai šveices zīmola Vero Profumo radītāja Vero Kerna (Vero Kern), kura savus aromātus sāka veidot 58 gadu vecumā. Pag – varbūt viņa ir vecmeita bez bērniem un tāpēc viņas ošanas spējas saglabājušās neskartas? Pat ja tā, tad parfimērei Christine Nagel (īsti nezinu, vai viņa skaitās vāciete vai francūziete, tāpēc baidos latviskot viņas vārdu) pilnīgi noteikti ir vismaz viens bērns, jo kādā intervijā viņa par labāko smaržu pasaulē nosauca sava mazuļa galviņas aromātu. Kristīne ilgus gadus veidoja smaržas zīmolam Jo Malone, bet nesen izpelnījās godu, par kuru jebkurš deguns var tikai sapņot – proti, pievienoties Hermes modes nama štata parfimēram Žanam Klodam Ellenam, lai, iespējams, ar laiku viņu šai amatā nomainītu.

Visbeidzot, arī apgalvojums, ka visi parfimēri ir geji, neiztur kritiku. Seksuālā orientācija ir ļoti slidens temats, tomēr, atļaušos apgalvot, ka ne manis pieminētais Žans Klods, ne, piemēram, šobrīd ievērojamākais parfīmguru un grāmatas “Perfumes. A-Z Guide” autors Luka Turins (Luca Turin) nebūt nav netradicionāli orientēti (man, protams, pilnīgi pofig, ja arī būtu). Piedāvāju noskatīties viņa runu TED konferencē par smaržām kā zinātni šeit.

Vārdu sakot, VISI šie stereotipi ir bulšits un jo ātrāk mēs no tiem atbrīvosimies, jo labāk katram pašam. Tāpēc, mīļie puiši! Tas ir atkarīgs tikai un vienīgi no jums – vai atstāt deguna ziņā tikai tādas funkcijas, kā piena skābuma vai zeķu sasvīduma līmeņa noteikšana, vai padarīt savu dzīvi krietni bagātāku ar jaunām, pozitīvām izjūtām.

*Šo var uzskatīt par atklāto vēstuli manam draugam V. kungam, kurš, uzzinājis par manu ieceri rīkot izglītojošu smaržu vakaru kungiem, brīdināja mani, ka neviens (neviens normāls, sevi cienošs) vīrietis taču neies klausīties par smaržām

Sekodegunam un FumparFum rīkotais smaržu degustācijas vakars “For Gentlemen Only” notiks 11. februārī no septiņiem vakarā vintage mēbeļu salona “20. gadsimts” telpās.

Foto, kas ilustrē rakstu, ņemts no smaržu tirgus Fragranze, kas notiek Florencē, mājas lapas.

Šis ieraksts tika publicēts Bez tēmas. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *