Aizliegtās vielas

Screen shot 2015-01-11 at 3.15.38 PM

Ir cilvēki, kuriem varen nesas prāts visu aizliegt. Un ir cilvēki, kuri, savukārt, ir varen nadzīgi visu aizliegto izmēģināt. Kamēr cilvēki ir pieauguši un informēti par sekām, es neredzu aizliegumiem nekādu jēgu. Mums taču ir dota izvēle, vai ne? Bet ne par to šoreiz. Šoreiz par to, kā aizliegumus savā labā izmanto parfimēri. Tieši pateicoties kontraversiālajiem aromātu nosaukumiem, zīmola Nasomatto (kurš bāzējoties nekur citur kā Amsterdamā), smaržas Black Afgano un White Chinese ir tik pieprasītas. Jo, redz, Black Afgano ir slepens nosaukums kādam no hašiša paveidiem, bet baltais ķīnietis ir domāts nekas cits kā kokaīns. No kokaīna baidos pat smaržu veidā, tāpēc, krītot par upuri savai ziņkārībai, pasūtināju melnā hašiša, tas ir afgāņa, paraudziņu.

Šķīduma zaļgani melnīgsnējais tonis vien jau ir iespaidīgs… tik tālu viss atbilst… bet smarža… Pirmais blieziens tiešām var teikt, ka “iedod pa galvu”. Aromāta koncentrācija atbilst parfīmam t.i. smaržām, nevis kādam tur ūdentiņam. Kopumā smaržu var raksturot ar vienu vienīgu vārdu – ūds* jebšu oud. Tas mani sarūgtina, jo biju cerējusi, ka “afgānis” smaržos vismaz pēc kaņepēm. Ja kaut reizi mūžā esi pasmaržojis vaskaini pūkainos kaņepju ziedus, šo specifisko smaržu nevar aizmirst – tā ir asa, zāļaina un medaina vienlaicīgi. (Un nemaz nemēģiniet man piesiet ko kriminālu, jo ziedi visām kaņepēm – gan atļautajām, gan aizliegtajām, smaržo vienādi, neatkarīgi no THC satura to sastāvā). Black Afgano izskaņā var sajust arī kafiju un šokolādi, kas padara to līdzīgu Serge Lutens Santal Majuscule. 

Tātad – ūds ir bagātīgs un ļoti spēcīgs un padara Black Afgano par ļoti austrumnieciskām smaržām. Dabīgais ūds ir dārgāks par zeltu, jo tā iegūšana saistās ar ievērojamu laika patēriņu. (Agarkoks tiek saslimdināts ar kādu tur parazītisku slimību, kuras iespaidā sāk izdalīt īpaši smaržīgu vielu). Zināmu laiku šo noti varēja satikt vien arābu pasaulē radītajos aromātos, piemēram, zīmola Amouage neganti dārgajos darinājumos, bet, kopš uzķīmiķota ūda sintētiskā versija, tas tiek izmantots visai plaši.

Nasomatto apgalvo, ka izmanto dabīgo ūdu, ticēsim viņiem uz vārda, bet, lai vai kā, manu priekšstatu par hašišu “Melnais Afgānis” tomēr nepiepilda. Toties pēdējā laikā esmu atklājusi pāris citus aromātus, kas nebūt nesola smaržot pēc “aizliegtām vielām”, bet ārkārtīgi atgādina kaņepju smaržu. Kaut vai, piemēram, amerikāņu indie zīmola Kerosene aromāts Wood Haven –  svaigs, interesants un pietiekami noturīgs. Diemžēl, mūsu laika joslā nav dabonams. Kaut ko līdzīgu esmu saūdusi arī Mark Buxton aromātā Devil in Disguise, kas stāv tepat Neroli veikalā Rīgā. Visbeidzot, arī Chanel Les Exclusifs līnijas aromāts Sycomore, kuru man bija tā laime nesen uz brīdi paostīt, man pēkšņi ļoti atgādināja tieši kaņepes.

Tā kā ostīt un smaržot aromātus nav aizliegts, lai vai kā arī tie netiktu nosaukti, Nasomatto hašišu un kokaīnu var pasūtināt gan viņu pašu mājas lapā www.nasomatto.com, gan vācu interneta veikalā firstinfragrance.com. (Kopš 2017. gada Nasomatto aromāti pieejami Spicē Debenhams veikalā! Savukārt Sycomore iespējams paostīt KristiAna veikalā galerijā Rīga, kur pieejami Chanel Exclusifs aromāti.)

* Neliela lingvistiska atkāpe par oud – šī rakstiņa publicēšanu ilgi atliku tīri lingvistisku problēmu dēļ. Esmu ieņēmusi galvā, ka visas smaržu sastāvdaļas un notis vajag latviskot, bet ilgi nevarēju atrast oud latviešu versiju. Internetā sastopamajos latviešu tekstos oud parasti tiek saukts par agarkoka eļļu, kas tas arī būtībā ir. Vienā no kosmētikas pārdevēju mājas lapām atradu to nosauktu par udu. Šobrīd esmu izšķīrusies lietot beautybyblogeers veidotājas Santas ierosināto “ūds”, kas izklausās pietiekami latvisks.

Šis ieraksts tika publicēts Bez tēmas ar birkām , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

4 atbildes Aizliegtās vielas

 1. Gribētu paostīt, bet, cik saprotu, tad paraudziņu viņiem nav un lētākais variants ir 4ml pa 42eur?

  • aspazy saka:

   Tā 4 ml pudelīte pat nav paraudziņš, bet koncentrēts parfīms uz eļļas bāzes. Un, jā – izskatās, ka arī firstinfragrance šobrīd nekādu paraudziņu nepiedāvā (citiem zīmoliem pārsvarā ir). Un pat ebay, kur parasti kaut kas atrodas, šobrīd ir tikai divi dekantēti paraudziņi, kas atrodas ASV un uz LV negrib sūtīt.

 2. Aivars Stepins saka:

  Ūds tiešam skan latviski, un galvenais, ne ar ko neasociējas :). BlackAfgano nesen iegādājos Kauņas Akropolē, kur ir ļoti labs nišas smaržu veikals Creme de la Creme. Tā smarža patiešām ir unikāla un diezgan jaudīga un labi piestāv gan vīr., gan siev. un noteikti nav lietojama vasarā un nav katrai dienai. Man gan tā asociējas ar kaut ko narkotiski tabakisku. Ir diezgan stipri līdzīga Carner of Barcelona Cuirs, bet tā ir nedaudz saldāka un mazāk narkotiska. Starp citu par Black Afgano pirms kāda gada vai diviem tika izplatīts mīts, ka tās nekur nav iespējam dabūt. Visos internetveikalos tās it kā bija izpirktas un jauna partija nezin kad būšot, pie tam tad, ja bija kaut kur dabūjams, nedrīkstēja pasūtīt vairāk kā 1 gab. Ebayā uzauga cena 2 -3 reizes lielāka. Tika radīts mīts, ka tas ir kaut kāds brīnums, kas turklāt ir vēl arī retums. Tā lūk strādā mārketinga “speciālisti”.

  Bet smarža tiešā ļoti laba, bet ne katrai gaumei.

  • aspazy saka:

   Tomēr nekad nevar būt drošs, vai tas ir tikai mīts. Ja viņi izmanto dabīgo ūdu un uz brīdi viņš ir izbeidzies vai jāsagaida jaunā partija vai tamlīdzīgi, pilnīgi var būt, ka aromāts nav dabonams. Nosaukums gan ir tīrais mārketinga triks. Bet strādā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *