Tuberoze parfimērijā ir elegances zīmogs. Tomēr tā ir arī ļoti viltīga – indols*, kurš paslēpies tuberozes smaržā, var pārvērst aromātu par sūdu šī vārda tiešā nozīmē. Tāpēc meinstrīma zīmoli no tuberozes izvairās, kamēr alternatīvās parfimērijas kompānijas to uzskata par izaicinājumu, kuru pieņemt ir katra deguna gods.
Ja ne mana aizraušanās ar smaržām, diez vai es vispār būtu iepazinusi šos ziedus, kuru izcelsmes valsts esot Meksika. Dzīvā veidā tās joprojām neesmu satikusi. Šis augs, kurš gan tiek saukts par rozi, pēc izskata un smaržas intensitātes atgādina hiacinti. Pati smarža gan neko citu neatgādina, tāpēc vienīgais veids, kā to iepazīt Latvijā – meklēt veikalos tuberozes smaržas.
Visvieglāk pieejamais aromāts ir Madonnas Truth or Dare – pienbalto pudelīti var atrast teju katrā smaržu veikalā. Šo smaržu iesākums, patiešām, ir drosmīgs – pirmās notis ir izteikti tuberoziskas ar nelielu gardēnijas pieskaņu. Diemžēl, pēdējā brīdī Madonna izšķīrusies par labu masām un Truth or Dare izskaņa ir tikpat vļēh kā citiem jauno laiku lielveikala aromātiem. Runā, ka Madonna iedvesmojusies no leģendārajām Robert Piguet tuberozes smaržām Fracas, kuras arī pati reizēm lietojot. Fracas oriģinālais variant radīts 1948. gadā, bet atjaunotā versija izlaista 1998. gadā. Ja jums jādodas uz biezo ballīti, kurā jāatstāj paliekošs iespaids, iesaku izvēlēties Fracas** – uz jums visi skatīsies ar cieņu. Tas ir aromāts, kuru nevar nepamanīt – caur un cauri īstas franču smaržas. Fracas pieejamas tikai eau de parfum versijā, tāpēc nebrīnieties par to visai augsto cenu. Tomēr arī to noturība ir atzīstama, tāpēc katrs iztērētais lats ir to vērts.
Frederic Malle aromāts Carnal Flower (miesīgais zieds?), kuru gan Latvijā neatrast, arī veltīts tuberozei, bet tajā vairāk dominē nevis ziedi, bet zaļie kāti. Liekas tie sašķērēti ar nazi un vēl kārtīgi izdauzīti ar āmuru – kātu zaļums ir vienkārši pārāk… nu, daudz par traku.
Vēl no tuberozēm esmu tuvāk iepazinusies ar Diptygue aromātu Do Son. Ja Carnal Flower ir zaļš, tad Do Son – mazliet rozā, saldāks, krēmīgāks, tomēr arī šo aromātu es nevaru saukt par savu. Gaisā man tas liekas patiešām skaists un pat atkarību izraisošs, bet uz ādas tas vienkārši ir tik spēcīgs, ka aizsit elpu.
Pie tuberozes aromātiem būtu jāpieskaita arī Estee Lauder Tuberose Gardenia no Private Collection, par kuru esmu jau rakstījusi šeit. No visiem pieminētajiem tas man šķiet visreālāk valkājams ne tikai īpašos pasākumos. Varbūt tas ir tāpēc, ka TG aromātā solo izpilda gardēnijas nots, atstājot tuberozi beking-vokālistes lomā.
Reiz zvērudārzā ar bērniem stāvot pie kamieļu būra, sajutu gaisā ko pazīstamu – pagriezos, lai aplūkotu dāmu, kura atnākusi uz zoo, sasmaržojusies ar Fracas… un tikai tad aptvēru, ka spēcīgais aromāts vējo no lapsu puses. Tā, lūk, indolam izdevās mani piemānīt!
* Indols – organisks savienojums, kura molekulas atrodamas gan ziedos, gan fekālijās. Citāts no vikipēdijas: “neattīrītam indolam piemīt ļoti nepatīkams aromāts, bet rūpīgi attīrīta indola smarža mazās koncentrācijās atgādina ziedu smaržu.”
**Ir pēdējais brīdis ieskriet Neroli ar to iepazīties, jo runā, ka jaunas Fracas piegādes no Robert Piquet nav gaidāmas, bet neviens cits veikals nav tik traks, lai ko tādu Rīgā piedāvātu.
Tuberozes attēls, protams, atrasts internetā.