Veltījums Hemam – Histoires de Parfums 1899

Screen shot 2013-11-28 at 11.50.11 AM

Hemingveja karjera par spīti grūtībām iesākumā, galu galā izveidojās veiksmīga – pasaule atzina viņa oriģinālo izteiksmes veidu par labu esam jau rakstnieka dzīves laikā. Toties savu personisko dzīvi viņš vienkārši sačakarēja. Tāpēc, domājot par Hemingveju, mani pārņem skumjas. Izlasot grāmatu “Parīzes sieva”, kurā aprakstīta toreiz vēl iesācēja rakstnieka dzīve ar pirmo sievu Hedliju, es gribēju uzzināt vairāk gan par Hemingveju, gan viņa laiku.  Tūlīt pat izlasīju arī “Mūžīgos svētkus” (Moveable Feast) – rakstnieka paša versiju par Parīzes notikumiem – un kārtīgi izpētīju visu viņa dzīves gājumu. Tāpēc brīdī, kad zīmols Histoires de Parfums paziņoja par jauno, Hemam veltīto aromātu 1899 (Hemingveja dzimšanas gads), jau uzskatīju sevi par visai spēcīgu “Hemingveja jautājumos” un nevarēju vien nociesties šīs smaržas izmēģināt.

Lielos vilcienos 1899 man patiešām patīk – tas ir īsts unisex aromāts, pilnīgi manā stilā. Tomēr pieņemt to kā veltījumu vecajam, labajam Hemam, nekādi nespēju. Spriežot pēc foto, kas izmantots aromāta noformējumā un HdP mājaslapā publicētā apraksta, 1899 vairāk attiecināms uz Hema jaunības laikiem. Arī man šis portrets, kur Hemingvejs izskatās teju sievišķīgs, ir daudz tuvāks par plikpauraino večuku džemperī, kurš savā laikā greznoja katra padomju inteliģenta grāmatplauktu.

Piekrītu, ka 1899 aromātā ir sajūtama Dienvideiropas saule, kas varētu raksturot rakstnieka aizraušanos ar Spāniju un vēršu cīņām. Viegli iedomāties tveicīgu pēcpusdienu, kas pavadīta ar džina glāzi, sēžot pie ievaskotas bāra letes. Iespējams, aromāts ataino arī rakstnieka Kubas periodu, bet par to nevaru spriest – man Kuba saistās tikai ar cigāriem, kurus šajā aromātā nejūtu. 1899 iesākumā nolasāmas izteiktas dzirkstoši citrusīgas bergamotes un džina notis, arī melnie pipari, kas man tik ļoti patīk aromātā Terre by Hermes. Vēlāk parādās arī koksnes un vetīvera nojausma, kopumā atstājot uzmundrinošu un pat reibinošu iespaidu. Tomēr aromāta izskaņa… Nu nevar tik saldi vanilīgi smaržot veltījums cilvēkam, kurš pieredzējis pirmā pasaules kara šausmas un beidzis dzīvi pašnāvībā!

Pilnīgi iespējams, ka tā šis aromāts smaržo tikai uz manas ādas, jo citi parfīmfani savās recenzijās atzīmē gan tabakas, gan kanēļa notis, kuras mans deguns nespēj šeit pamanīt ne sitams. Smaržu noturība ir okei, varētu būt pat spēcīgāka, ņemot vērā, ka tas ir eau de parfum. Uz manas ādas tas noturas kādas sešas stundas, pašās beigās, laimīgi atvadījies no vaniļas un ambras, iegūstot patīkami siltu koksnes noti.

Ja neņem vērā, manuprāt, nepārliecinoši izstrādāto konceptuālo pusi, 1899 ir pelnījis vismaz 8 punktus no 10 un pastiprinājis manu interesi par Histoires de Parfums. Šis alternatīvais franču zīmols mēdz veltīt aromātus izcilām vēsturiskām personībām vai notikumiem un nosaukumu vietā uz pudelītēm liek gadskaitļus. (Labprāt izmēģinātu, piemēram, 1740 – veltījumu Marķīzam de Sadam, kurš liekot dižciltīgām jaunavām krist ģībonī…)

Nav dzirdēts, ka HdP aromātus būtu iespējams atrast Rīgā.  (Labojums: kopš 2016. gada Histoires aromāti plašā izvēlē pieejami SPOTS veikalā Rīgā – gan Miesnieku ielā, gan Elizabetes ielā!) Vācu interneta veikalā ausliebezumduft (tas pats firstinfragrance) mazākais piedāvātais 1899 aromāta tilpums ir 120 ml (!!!) par 145 Euro (pieskaitot ap 7 latiem par atvešanu). Cenu ziņā, HdP nebūt neatrodas niche zīmolu pašā priekšgalā, tā, ka tas ir pilnīgi okei.

 

Šis ieraksts tika publicēts Bez tēmas ar birkām . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *