Pirmās smaržas uz spirta(konkrētāk – brendija) bāzes tika radītas tikai 14. gs. beigās – Eau de la Reine de Hongary – Ungārijas karalienes ūdens, smaržoja pēc rozmarīna un tas bija domāts lietošanai arī iekšķīgi (no problem ar “Trīskāršā odekolona” patērēšanu!). Vairāk info no wiki šeit. Līdz tam galvenajā lomā bija sausās smaržas, pomādes, par kurām tagad tikpat kā aizmirsts. Tomēr sausās smaržas lēnām atgriežas apritē, jo tām ir arī savas priekšrocības, salīdzinot ar aromātiem pudelītēs. Pirmkārt, sauso smaržu pārvadāšana un sūtīšana pa pastu netiek nekādā veidā ierobežota, otrkārt, to iepakojums pārsvarā mēdz būt vieglāks par stikla pudelēm, kas arī atvieglo pārnēsāšanu, treškārt – sausās smaržas parasti nav tik dārgas, jo, ticiet vai nē, bet stikla pudele un pārējais parfīmu iepakojums bieži vien sastāda lielāko daļu no produkta gala cenas… Galu galā, veids, kādā tiek lietotas sausās smaržas ir tik sens, ka šķiet kā rituāls, kuram piemīt kaut kāda maģija, sievišķīgs noslēpums. Iesaku katrai smaržu cienītājai neatmest ar roku, ja ir slikta pieredze ar sausajām smaržām un izmēģināt vēl kaut ko. Zinu, ka, piemēram, Lush lūpu zīmuļiem līdzīgās smaržas bija pārāk viegli kūstošas un siltumā varēja pat iztecēt somā… Bet, lūk, daži ieteikumi no personiskās pieredzes.
Diptyque zīmola slavenais vīģu aromāts Philosykos apbūris daudzus un jau pāris gadus tas nopērkams arī Rīgā. Bet, iespējams, ne visi zina, ka ārpus LV pieejamas vairākas aromāta versijas – arī uz eļļas bāzes un sauso smaržu veidā. Interneta veikalā firstinfragrance.com nopērkamā pūdernīcas tipa kastīte ar Philosykos ir supereleganta, tāpēc vien to varētu nēsāt līdzi somiņā. Šī pomādei līdzīgā smarža noder arī, ja pūšamās smaržas uz jūsu ādas izgaist pārāk ātri. Sausās smaržas tad var izmantot par Philosykos bāzi, kas noturēs aromātu ilgāk. Links uz veikalu šeit.
Sabé Masson « La Maison du Soft Perfume ir veikaliņš Parīzē, Marē rajona ziemeļos (adrese: Le Marais 4 Rue de Franche Comté, Paris), kurā noteikti vērts iegriezties. Krāsaini un rotaļīgi noformētās smaržu kārbiņas atgādina lūpu zīmuļus, bet tajās slēpjas visdažādākie aromāti no sandala līdz jasmīnam. Šīs smaržas ir vegāniem draudzīgas un veidotas uz šī sviesta bāzes. Sabé Masson izveidots iepriekšējā zīmola crazylibellule and the poppies vietā. Ar “trako spāri” savā laikā varēja iepazīties Stockmann kosmētikas nodaļā, ja atceraties. Tad nu tagad meklējiet tās mantinieci – smaržas (un arī cenas) ir tikpat lieliskas! Links šeit, bet pati neesmu izmēģinājusi iepirkšanos šajā interneta veikaliņā. Cik atceros no iepazīšanās ar piedāvājumu smaržu izstādē Florencē, mans favorīts bija Brune Melancolia – melnbaltajā iepakojumā.
Vistuvāk atrast sausās smaržas var Viļņā, kur savā Unda Prisca studijā tās radījusi Laime Kiškūne un nosaukusi par vēsturiskajām smaržām. Lai radītu šo produktu, Laime izpētījusi seno kultūru smaržu paražas un veidus, kādā aromātus patērēja senatnē. Cyprinum aromāts man mazliet atgādina bērnībā ēstās šokolādes konfektes ar citronu masas pildījumu, arī konsistence ir nedaudz līdzīga. Sajūtams arī kanēlis un citas garšvielas. Katrā ziņā tas smaržo dabīgi, noslēpumaini un visai spēcīgi. Kā jau visas sausās smaržas, arī Cyprinum vairāk sajūtams ādas tuvumā, jo nav spirta, kas radītu “mākoni” vai “šleifi”. Izmēģināju, kas notiek, kad tam pa virsu uzpūš kādu smaržu. Nesakiet to nevienam parfimēram, bet reizēm tādi eksperimenti man patīk un jāteic, ka tā izrādījās ļoti laba bāze Tauera Une Rose Chypree eau de parfum! Šeit links uz stāstu un veikaliņu, bet, ja ir interese, dodiet man ziņu PM, jo bieži pati braucu uz Viļņu un varu kādu bundžiņu atvest. Šobrīd Cyprinum vēl tiek pārdots stikla trauciņā, bet nākotnē ieplānota iepakojuma maiņa uz tuvāku vēsturiskajiem paraugiem, tādu, kā redzams reklāmas foto.