Tagad smaržu notis var spēlēt uz ērģelēm!

smeller

Iedomājieties, kādu saviļņojumu varētu izraisīt skatītājos, ja vizuālajai mākslai, teātrim, kino vai mūzikai tiktu pievienota arī aromātu dimensija! Izrādās, ka šī ideja nebūt nav nerealizējama un pasaulē jau ir radītas iekārtas un tehnoloģijas, kuras šo sapni padara pilnīgi reālu.

Volfganga Georgsdorfa unikālais izgudrojums ar nosaukumu Smeller 2.0 ir aromātērģeles (varbūt latviskāk būtu – smērģeles?), kuru iekšējā uzbūve atgādina Gīgera zīmējumu. Šis instruments spēlē smaržu notis burtiskā nozīmē un sagādā māksliniecisku baudījumu tieši degunam!

No ārpuses pat nepateiksi, ka uz šīs ierīces, kas izskatās kā dekoratīvs objekts, var kaut ko spēlēt. Tomēr tai ir taustiņi tāpat kā klavierēm un uz tiem tiek atskaņotas smaržu kompozīcijas (smellodies!). Telpu piepilda smaržu akordi, kuri, vēl papildināti ar ilustratīvām skaņām, izraisa publikā vajadzīgās asociācijas, atmiņas vai fantāzijas. Piemēram, fragments no kompozīcijas Bērnība izraisa atmiņas par pirmo cirka apmeklējumu, kas saistās ar dzīvnieku smakām, siena un karamelizētu ābolu smaržu.

Lai radītu šo aromātērģeļu prototipu, idejas autors sadarbojies ar klimata tehnoloģiju, ķīmijas, fizikas un perfimērijas speciālistiem. Pašu pirmo instrumenta versiju – Smeller 1.0 – nodemonstrējis jau 1996. gadā, Georgsdorfs (acīmredzot) saņēmis pietiekamu atbalstu, lai radītu šo jau uzlaboto Smeller 2.0 versiju. Visu cieņu viņa neatlaidībai un mērķtiecībai!

Aromātērģeles apceļo mākslas festivālus un izstādes kopš 2012. gada. Par iespēju to apostīt Latvijā pagaidām ziņu nav. Vai nebūtu lieliski piemērota sensācija Smaržu Skaņu Mežam?

Lasīt par Smeller 2.0 vairāk šeit

Šis ieraksts tika publicēts Bez tēmas. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *