Pirmā, bet ne pēdējā, kam ienāca prātā sarīkot “smaržu dzīres” degunam, bija burvīgā kundzīte Moda no 70-to gadu kulta filmas Harolds un Moda (Harold and Maude). (Raksta sākumā redzama ainiņa, kurā Harolds bauda sniega smaržu). Tajā laikā kas tāds diez vai bija reāli iespējams, toties mūsdienās, attīstoties visu veidu zinātnēm, arī Modas sapņi piepildās. Smaržu provokatore Sisela Tolosa (Sissel Tolaass) vāc burciņās visu, ko deguns spēj sajust, lai pēc tam atainotu savas smaržu impresijas. Vēl līdz pat otobrim RIBOCA1 izstādes ietvaros Dubultu stacijā katrs var pārbaudīt savas ožas asumu, iepazīstoties ar Siselas ceļojumiem pa visu pasauli.
Mazos trauciņos, kas paslēpti aiz vāciņiem vertikālā sienā, glabājas visdažādākās smaržas – vairāk kā 40 smaržu ainiņas, kurās Sisela atainojusi visdažādākajās zemeslodes vietā saošņāto. Šeit ir Sibīrijas zeme, Omānas vīraks, Sarkanā jūra… Atsevišķi no pasaules smaržu sienas, iespējams pasmaržot arī Siselas atveidotās Jūrmalas smaržas. Visu Dubultu staciju piepildīta grūti aprakstāms aromāts, kas man vairāk atgādina pamatīgi pieceptu frī kartupeļu smaržu nekā jūru. Smaržu sienā paraudziņi ir izteikti koncentrēti, tāpēc deguns aromātu līkločos nogurst diezgan ātri. Bet vienmēr ir iespēja, aiziet līdz jūrai izvēdināties un atgriežoties turpināt. Iepazīstot dažādās smaržas un salīdzinot sajusto ar uzrakstiem, kārtējo reizi secinu, ka deguna uztvere (un varbūt pat vēl vairāk kā vizuālā vai skaņu uztvere) ir ārkārtīgi individuāla. Miskastes smaka Neapolē patiešām ir izcili pretīga un vīraks Boswellia Sacra ir brīnišķīgs, bet tai pat laikā trauciņš, kuram būtu jāsmaržo pēc iesvīduša ķermeņa un mazliet pēc siera, man vairāk atgādina karameli. Bet tā jau mēdz būt arī ar gleznām – arī tajās katrs var saskatīt ko citu.
Ja man jautātu, vai šī tiešām būtu saucama par mākslu, es atbildētu, ka tā drīzāk ir smaržu fotomāksla. Radošu ideju šeit es nesaskatu, kaut arī projekts nenoliedzami ir aizraujošs un katram degunam obligāti apmeklējams. Interesanti, ka arī parfimēri arvien biežāk aromātos izmanto smaržas no reālās dzīves. Iesaku iegriezties arī SASCH parfimērijas veikalā Tērbatas ielā un iepazīties ar amerikāņu-franču zīmola A LAB ON FIRE aromātu California Snow. Mitra zeme, no kuras enerģiju uzsūc ciedri un kurā uzzied un smaržo rozes – tas ir mans iespaids no šīs smaržu pudelītes, bet jūsu deguns varbūt saskatīs ko citu. California Snow autore parfimēre Makenzija Reilija (Mackenzie Reilly) teikusi: “Caur smaržu tu vari sajust, kā cilvēki dzīvo, tu vari piedzīvot visu pasauli; ir tik daudz ko atklāt, ja tikai tu meklē!” Viņas teikto var droši attiecināt arī uz Siselas Tolosas smaržu projektu. Un kāpēc gan nodalīt parfimērijas aromātus no citām smaržām, kuras deguns sajūt? Būsim atvērti un baudīsim ar prieku visu, ko varam saostīt!