Seko degunam!

"Bajadēra". Ināras Gaujas instalācija.

Runā, ka esot jāseko savai sirdij. Es sekoju savam degunam. Ja neskaita pāris kļūdainu soļu, līdz šim tam vienmēr izrādījusies taisnība.

Ar dažādām smaržām mans deguns aizrāvies jau kopš agras bērnības. Vēl šodien atceros, kā pievilku pilnu snuķi apburošā aromāta no radinieka “javiņas” benzīnbākas… Bet visā savā krāšņumā aromātu pasaule man atklājās tikai pirms gada, kad gluži netīšām (protams, uzticīgi sekojot degunam) – uzgāju amerikāņu parfīmfanes Robinas blogu now smell this.

Šajā laikā esmu tik smagi inficējusies ar parfimērijas vīrusu, ka jūtu nepārvaramu vēlēšanos inficēt ar to arī apkārtējos. Vai arī atrast kādu jau inficēto, lai apspriestu mūsu kopīgās problēmas. (Piemēram, kā tikt pie smaržām, kuras pārdod tikai pāris veikalos visā pasaulē un uz bijušā austrumbloka valstīm nesūta ne sitami.)

Brīdinu, ka sistemātisku informāciju par smaržu iedalījumu grupās, žanros un tamlīdzīgi, mans deguns jums nepiedāvās – to visu jūs gluži labi varat atrast globālajā tīmeklī. Bez tam, tas varētu būt pārāk apgrūtinoši un nogalinātu visu prieku rakstīt blogu. Un vispār – vai tad skaņdarbu iespējams aprakstīt, nosaucot tajā izmantotās notis? “Ziniet, tā bija kolosāla simfonija – sākās sol mažorā, tad pārgāja uz mi minoru un beidzot lēni izskanēja ar fa…” Bezjēdzīgi! Arī tiem, kuri smaržu pasaulē jau sen jūtas kā savās mājās, nez vai izdosies no mana deguna uzzināt ko jaunu – lai gan, kas zina. Es neesmu burve, es tikai mācos – šķiet tā savā laikā dziedāja Lolita Vambute. Toties iesācējs gan no mana deguna varēs uzzināt šo to vērtīgu.

Sekojot degunam, jūs varēsiet iepazīties ar atsevišķu aromātu aprakstiem, kuri radušies tikai un vienīgi personiskās pieredzes rezultātā. Iespējams, jums nāksies lasīt arī deguna filosofiskās pārdomas, kuras citādi neviens negrib uzklausīt. Vēl reizumis nodošu jums tālāk savu draugu īpašos smaržu stāstus un linkus uz internetā publicētiem rakstiem. Labi sašņaucies, deguns padalīsies arī ar noderīgām viltībām – piemēram, trikiem, kā atkratīties no pārāk uzmācīgas pārdevējas.

Vārdu sakot, ja arī jums patīk visur bāzt savu degunu, sekojiet maniem piedzīvojumiem pārsteigumu pilnajā smaržu pasaulē!

Foto: Ināras Gaujas instalācija “Bajadēra” no izstādes “Klasika. Personiska arheoloģija”.