Savu pirmo palo santo koka gabaliņu saņēmu kā dāvanu no slovēņu draugiem, kuri, savukārt, bija to atveduši no kāda teātra festivāla Kolumbijā. Ilgus gadus kvēpināju to savā istabiņā, atbaidot ļaunos garus. Ilgākas prombūtnes laikā mana māte, tīrot (manu) māju, to vienkārši izlidināja miskastē kā nekam nederīgu oglīti. Varu derēt, ka viņu uz to pamudināja kāds aizkrāsnē paslēpies ļaunais gariņš, jo šī nejaušība aizsāka neapturamu notikumu virkni manā dzīvē, kuru es citādi nespēju izskaidrot kā vien ar svētā kociņa pazušanu.
Pagāja vairāki gadi, kamēr man atkal izdevās iegūt jaunu un svaigu palo santo gabaliņu. Tagadējais svētais kociņš pie manis atnāca caur manu draugu Šoniju, kurš kādu dienu manas vizītes laikā Tel Avivā nezin kādā sakarā sāka par to runāt. Uztvēris manu neviltoto interesi, viņš izņēma no ledusskapja saldētavas folijā ietītu koka gabaliņu. Šī gabaliņa “ģimenes koku” vairs neatceros, bet skaidrs, ka arī tas nācis no Dienvidamerikas mūža mežiem, kur palo santo ir cieņā jau gadu tūkstošiem un palīdz kā šamaņiem tā vienkāršiem ļaudīm uzlabot veselību, atmosfēru savās mājās un cīnīties ar visādiem mošķiem.
Nebūs viegli jums aprakstīt palo santo dūmu aromātu. Vieglāk pateikt, pēc kā tas nesmaržo – pilnīgi noteikti tam nav nekā kopīga ar vīraku, sandalu vai jebko, kas tiek pārdots pie krišnaītiem. Kāda paziņa, kurai uzdāvināju pavisam mazu palo santo gabaliņu, izsaucās, ka “šis kociņš smaržo vienkārši dievīgi!”, kamēr mana laba draudzene sajutusi palo santo dūmus manā virtuvē, pajautāja tieši – “kas te smird?” Manuprāt, palo santo dūmi tomēr ir labākie dūmi, kādus mans deguns ir ostījis – tie ir saldi un mazliet pat pūderīgi.
Tieši šis palo santo pūderīgais aspekts visvairāk izmantots zīmola Carner Barcelona radītajās Palo Santo smaržās. Par šo saldumu atbildīgas droši vien ir tonkas pupiņas, kuras aromātos tiek izmantotas vaniļas pupiņu vietā lētāku izmaksu dēļ. Par dūmainumu, savukārt, varētu atbildēt nošu sarakstā minētais vetīvers. Regulārai lietošanai šis aromāts man šķiet mazliet par saldu, tomēr aukstās ziemas dienās noder tīri labi. Bez tam, Palo Santo noteikti ir mans favorītais šī zīmola aromāts.
Palo Santo tēmai veltīts arī franču The Different Company limitētais aromāts Le 15, kurš veltīts zīmola 15. gadu jubilejai. Esmu neglābjama The Different Company pielūdzēja – kā gan citādi! Jo šo zīmolu ir dibinājis neviens cits kā Žans Klods Ellena. Viņam gan nācās nodot zīmola vadību savai meitai brīdī, kad pats pieņēma piedāvājumu kļūt par štata parfimēru Hermes modes namā, tomēr viņa gaume TDC izstrādājumos ir nenoliedzami sajūtama. Ceru, ka Žans Klods, atstājot savu amatu Hermes, atkal pievērsīsies TDC. Bet atpakaļ pie smirdīgi-smaržīgajiem kociņiem! Aromāts Le 15 uzskaita apskaužamu nošu sarakstu – to atklāj svaigas bergamotes un rūgtā apelsīna lapu (petitgrain) notis, kompozīciju bagātina arī mirres, gvajaki koks, arī vetīvers un sandals, kā arī izskaņā muskuss. Salīdzinot ar šo, Carner Barcelona ir ļoti nesarežģīts aromāts, bet arī abu izstrādājumu cena atšķiras par aptuveni 50 eiro. Aromāts Le 15 noteikti ir vairāk piemērots arī vīriešiem, tas ir interesantāks un bagātīgāk ataino palo santo toņu gradācijas. Tomēr, skaidrs, ka neviens cilvēka roku veidots aromāts nespēj tikt līdzi īstajai, dievīgajai un netveramajai palo santo smaržai. Tāpēc iesaku arī jums parakņāties interneta dziļumos un sameklēt savu mazo smaržīgo kociņu mošķu atgaiņāšanai.
The Different Company aromātus, tāpat kā arī Carner Barcelona smaržu paraudziņus jūs droši varat meklēt interneta veikalā firstinfragrance. Iespējams, ka Palo Santo vēl pieejams arī galerijas Rīga salonveikaliņā ZOOI.
Palo Santo kociņus Rīgā var nopirkt herbals.lv veikalos 😉