Maijpuķīšu spožums un posts – Frederic Malle En Passant un Christian Dior Diorissimo

maijpuk2

Nu, super – esmu nopirkusi dārgāko gaisa atsvaidzinātāju ever! Tāds ir mans secinājums jau kuro reizi paošņājot ekskluzīvā franču zīmola Frederic Malle aromātu En Passant. Kā tad tā?

Mana interese par Frederic Malle En Passant radās tīri aiz izmisuma – likās, ka ziema nebeigsies nekad un mans deguns tā arī vairs nepieredzēs maijpuķīšu, ceriņu un  jasmīnu ziedēšanu.

Uzzinājusi, ka En Passant ceriņu aromāta (jā, jā – iesākumā runa būs par ceriņiem) autore ir viena no manām mīļākajām parfimērēm Olīvija Džakobeti (Olivia Giacobetti)  biju pārliecināta, ka tieši šīs smaržas palīdzēs man sagaidīt pirmos pavasara ziedus.

En Passant dzejiskā tapšanas vēsture vien ir ko vērts. Bijis tā: Olīvija pieņēmusi pasūtījumu radīt jaunu aromātu zīmolam Frederic Malle un devusies uz Itāliju smelties iedvesmu. Bijis pavasaris un viņas dzimtajā mazpilsētā uz katra stūra ziedējuši ceriņi (kas nav mazsvarīgi – baltie). Pastaigājoties pa šaurajām ieliņām, Olīvijai iznācis iet garām vietējai maizes ceptuvei un piepeši viņu pārsteigusi brīnišķīga smarža, kas radusies, sajaucoties ceriņu un svaigi ceptās maizes aromātiem. Tā – garāmejot – dzimusi ideja par En Passant.

Vai nav lielisks stāsts? Vēlreiz izsmidzinu En Passant. Nē – pie labākās gribas nespēju sajust šajā aromātā neko vairāk par gaisa atsvaidzinātāju ar maijpuķīšu aromātu. Tas ne par ko negrib piekļauties manam ķermenim, bet turpina lidināties apkārt neatkarīgs un brīvs. Iespējams, pie vainas ir ne jau mans deguns vai, pasarg Die’s, arī ne Olīvijas deguns, bet gan sadzīves ķīmijas ražotāji. Tieši maijpuķītes ir tas ziedu aromāts, kas visbiežāk krīt par upuri tualetes atsvaidzinātājiem un veļas pulveriem.

Bet kā saka latvieši – nav ļaunuma bez labuma. Kādu dienu atcerējos par citu – nu jau tiešām maijpuķīšu – aromātu, kuru biju izmēģinājusi agrāk un toreiz arī atzinusi par pārāk līdzīgu gaisa atsvaidzinātājam. Christian Dior Diorissimo ir viens no franču klasiķa Edmona Rudnickas (Edmound Roundnitska) meistardarbiem*, kas tapis jau pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados. 2009. gadā tas iekļauts CD vintage aromātu kolekcijā un tas (atšķirībā no FM En Passant) parasti pieejams visos lielākajos parfimērijas veikalos Rīgā. Ieeju pirmajā, kas ir pa ceļam un – te nu ar mani notiek brīnums!

Gribas vai spiegt no prieka – šīs maijpuķītes taču ir vienkārši brīnišķīgas! Ja En Passant skan kā soprāns, tad Diorissimo ir pārliecinošs alts – dziļš, noslēpumains, bet tai pat laikā pavasarīgs. Tajā ir gan zaļums, gan mazliet mitras zemes un, galvenais – tas man vairs ne tuvu neatgādina gaisa atsvaidzinātāju! Ilang-ilang piešķir aromātam dziļumu, to bagātina arī jasmīna un koksnes notis, tomēr īstas maijpuķītes vienalga skan pāri visam. Ko tur teikt – bravissimo!

Latvijas veikalos esmu atradusi tikai Diorissimo eau de toilette variantu, tāpēc aprakstīt tā parfīma versiju nevaru. Bet, spriežot pēc recenzijām internetā, abi aromāta varianti ir brīnišķīgi katrs savā veidā. Parfīmfani, protams, sūdzas par to, ka atjaunotā Diorissimo formula ne tuvu neatgādina veco labo vintage aromātu, tomēr es daudz par to galvu nelauzu – mēs dzīvojam šodien un šodien ir tā diena, kad man gribas izbaudīt maijpuķīšu smaržu!

P.S. Jau pāris gadus esmu kļuvusi par En Passant fani – tas man šķiet brīnišķīgi skaists. Un kopš 2017. gada daudzus Frederic Malle aromātus var atrast Spices Debenhams veikalā, ceru, ka tur ir arī En Passant!

* Ar Diorissimo rašanos savukārt saistās leģenda par maijpuķīšu graviņu Grasā, kura nu jau kļuvusi par parfīmfanu svētceļojumu mērķi.

Ja kas, ilustrācijai izmantoto maijpuķīšu foto varat iegādāties šeit

 

Šis ieraksts tika publicēts Bez tēmas. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

6 atbildes Maijpuķīšu spožums un posts – Frederic Malle En Passant un Christian Dior Diorissimo

  1. Tija Viksna saka:

    Iedvesmojoši! Tik ļoti maijpuķīšu sagribējās 🙂 Mana vismīļākā gan ir ceriņu smarža, taču labu parfīmu ar šo aromātu, diemžēl, vēl neesmu sastapusi…

  2. CD Diorissimo bija manas pirmās “īstās” franču smaržas tālajos padomju laikos, kad tās varēja nopirkt veikalā “Sakta” par tiem laikiem bargu naudu, vecāki uzdāvināja dzimšanas dienā. Es viņas dievināju, jo maijpuķīšu aromāts man ir vismīļākais no visiem, vienīgi nezinu, vai maijpuķītes man iepatikās pēc šīm smaržām, vai pirms. Arī es, nostalģijas mākta izošņāju to mūsdienu versiju, nu nav un nav vairs debesis tik zilas kā toreiz!

    • aspazy saka:

      Skaists stāsts! Tas sastāvs, protams, ir izmainīts, bet vēl ir iespējams, ka tās Tavas Saktā pirktās smaržas bija eau de parfum vai pat parfum variants un tāpēc arī tās bija savādākas.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *