Jūsu smaržu stāsti. Ilze par Byredo Green un “lazanju”

Screen shot 2014-08-26 at 6.47.09 PM

Ciklā “Jūsu smaržu stāsti” šodien brīnišķīga vēstule no seko degunam lasītājas Ilzes.

Gribēju pastāstīt par savu šīs vasaras mazo piedzīvojumu ar Byredo Green aromātu, kas sākās pavisam ne-romantiski. 

Neliela atkāpe: Green paraudziņš nonāca pie manis pirms pāris gadiem, diemžēl, ātri atdevu to draudzenei, jo sapratu, ka pati to lietot nevarēšu. Tas izraisīja īstas galvassāpes, tāpat kā vistuvākā šo smaržu asociācija – viena no pļautas zāles/siena žūšanas stadijām. Tagad domāju, ka visdrīzāk tā bija sava veida alerģija, jo tolaik vēl nebiju pievērsusies Paleo dzīvesveidam.

Tātad – piedzīvojums. Kaimiņi bija nolēmuši apgriezt savus saldos ķiršus un paaicinājuši dārzniekus. Es, savukārt, kā jau nedaudz “ekopsihopāte” (visādos veidos cenšos palielināt organisko materiālo daudzumu savā dārzā un jau sen gribēju pievērsties tā saucamajam “lasagna gardening” *), līdzko ieraudzīju strauji augošo zaru kaudzi, metu kaunu pie malas un prasīju, vai viņiem pašiem tā nepieciešama. Dārznieki nedaudz pabrīnījās, bet nesamulsa un man tūlīt piedāvāja vēl divtik daudz saldo ķiršu un citu krūmu zaru no citiem dārziem, kas sapakoti lielos melnos maisos gaidīja busiņā, lai tiktu nogādāti izgāztuvē. Man, protams, to tik vien vajadzēja un es biju gatava grābt visu, ko vien dod. Kad, tērpusies vecos melnos gumijniekos un milzu netīriem gumijas cimdiem rokās pienācu pie busiņa, mani pēkšņi pārsteidza smarža, kas plūda no atvērtajām durvīm – knapi noturējos nepaprasījusi dārzniekam, kādas smaržas viņš lieto! (Tas laikam būtu par daudz vienam vakaram, jo viņš tomēr visu dienu bija strādājis…) Kad dārznieks izcēla no mašīnas melnos maisus ar lapām un zariem, lai man tos  parādītu, sapratu, ko man šī smarža atgādināja – Byredo Green!

Metos uz fragrantica pētīt kādas tad īsti bija šī aromāta sastāvdaļas. Saprotu, ka tas nav jāuztver tik burtiski, bet tomēr interesanti… Protams, nekādi melnos maisos sasutuši saldie ķirši tur nebija minēti… Toties atradu sekojošu komentāru – atbildi uz fragrantica lasītājas jautājumu pašiem Byredo Green radītājiem:

“Dear Alex,

Thank you for your mail and interest in Byredo. I am sorry to let you know, it actually was discontinued. We have a few at store stock, but most are out. And the online stock is all out. Please let me know if there is anything else I can help you with.”

 – So there you go. If you like fragrances like this I suggest trying it before it’s gone forever.**
Nezināju smieties vai kā – tātad, principā man, iespējams, nekad vairs nebūs iespējas pasmaržot Byredo Green… bet vai vajag? Krāmēju savu saldo ķiršu lazanju un visu vakaru pie sevis smaidīju, rokas un viss dārzs vēl ilgi smaržoja tā, it kā būtu izlaistījusi veselu smaržu pudeli. Tikai pēc neskaitāmām rudens lietusgāzēm viss bija aizskalots…

*par lasagna gardening – ideja līdzīga komposta kaudzei, tikai netiek gaidīts, kamēr komposts nogatavojies, bet “lazanjas dobē”, kas sagatavota rudenī, pavasarī jau var stādīt iekšā. Te ir viena no daudzajām shēmām, man pagaidām ir 2 kārtas – kartons un “Byredo Green”.

Screen shot 2014-08-27 at 10.33.04 AM

**Dārgā Aleksa,

Paldies par Jūsu vēstuli un interesi par Byredo smaržām. Man ļoti žēl Jums to paziņot, bet šī aromāta ražošana ir pārtraukta. Mums vēl kaut kas ir noliktavā, bet lielākā daļa ir izbeigusies. Arī interneta veikala krājumi ir beigušies. Lūdzu, paziņojiet, ja varam jums palīdzēt kā citādi. “

Tā nu tas ir. Ja jums patīk šāda veida (niche) smaržas, iesaku tās izmēģināt vēl pirms tās pazudušas uz visiem laikiem.

 

Postfactum jāatzīmē, ka Byredo smaržas kopš 2017. gada pavasara var iegādāties Spices Debenham veikalā, ar ko arī jūs visus apsveicam! Attiecībā uz “lazanju” gan nekas nav mainījies.


 

Šis ieraksts tika publicēts Bez tēmas. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *