Merilinas noslēpums. Chanel No 5 VS Chanel Cuir de Russie.

Screen shot 2013-09-02 at 11.46.26 AM

Merilina Monro, atbildot uz žurnālistu nepieklājīgo jautājumu, kas viņai mugurā gulētejot, asprātīgi attraukusi, ka uz nakti viņa valkājot tikai pāris pilienus Chanel No 5. Tagad nezkur izrakts un atjaunots Merilinas balss ieraksts no kādas intervijas, kurā viņa vēlreiz piemin Chanel No 5 (filmiņu Inside Chanel skatīt šeit). Par spīti visiem šiem pierādījumiem, es cienījamai kinozvaigznei neticu. Manuprāt, šis aromāts ir pilnīgi nepiemērots gultai, lai ko arī jūs negrasītos tur darīt – tas nedz īpaši nomierina, nedz īpaši uzbudina, drīzāk kaitina. Ja nu vispār ir kāds Chanel , ko valkāt gultā, tad tas ir – Cuir de Russie.

“Āda no Krievijas”, jeb Cuir de Russie, atšķirībā no metāliski aukstā Chanel No 5, kurā neko vairāk par aldehīdiem* vispār nevar saost, ir daudz siltāks un patīkamāks. Saites ar Chanel ģimeni (abus aromātus veidojis viens un tas pats deguns) ir sajūtamas – bez aldehīdiem neiztikt arī šeit – bet Cuir de Russie tos noklusina un piejaucē ar smalkādas, ziedu un tabakas notīm. Izgaistot pirmajiem akordiem, kuros vairāk sajūtamas ziedu (īrisa, jasmīna, ilang-ilang) notis, šis aromāts piekļaujas ādai kā viegls audums. Pēc kāda laika smarža saaug ar nēsātāju, kļūstot gluži vai par otro ādu. Vienkārši ideāli piemērots aromāts valkāšanai naktskrekla vietā.

Dažviet internetā par Cuir de Russie teikts, ka tas radīts, domājot par no ādas darinātām dārglietu kārbiņām, citās piesaukti ar darvu viksēti armijas zābaki. Mana pirmā asociācija, saskaroties ar Cuir de Russie bija mammas rokassomiņa, ar kuru viņa septiņdesmitajos gāja uz teātri. Es tajā regulāri iebāzu degunu, paslēptu konču meklējumos, pat ja neko vairāk par sūkajamo “Startu” tur neatradu.

Runājot par Cuir de Russie, bez vēstures piesaukšanas neiztikt. Mēģiniet iedomāties pagājušā gadsimta 20- to gadu Parīzi, kas čum un mudž no krievu emigrantiem – aristokrātiem, deģenerātiem, baletdejotājiem un citiem revolūcijas bēgļiem. Arī Maskavā dzimušais francūzis parfimērs Ernests Bo (Ernest Beaux) bēgot no 1. Pasaules kara un revolūcijas, nonāk Parīzē, kur lielkņazs Dmitrijs Pavlovičs Romanovs viņu iepazīstina ar savu draudzeni Šaneles jaunkundzi. Viņu sadarbības rezultātā dienas gaismu ierauga Chanel No 5 un vēlāk arī citi nu jau par klasiku kļuvuši aromāti. Cuir de Russie rašanos mēdz konkrēti saistīt ar Šaneles un minētā kņaza attiecībām. Es par to neko nezinu, tikai loģiski secinu, ka, strādājot pie Cuir de Russie, Gabrielle un Ernests Bo noteikti centās pārspēt savu “pirmo kucēnu” Chanel No 5 un tas viņiem arī izdevās.

Savā laikā uzskatīts par avangardisku, nu jau Cuir de Russie smaržo klasiski, ne revolucionāri. No otras puses – uz saldo, pusaudzēm domāto aromātu fona, kas pārpludina veikalu plauktus šodien, šīs smaržas izceļas ar eleganci un citādību. Vai man šī “āda no Krievijas” patiktu arī neko nezinot par tās vēsturi? Domāju, ka jā. Pret Chanel No 5 taču esmu palikusi pilnīgi vienaldzīga par spīti visam ap to saceltajam furoram. Kāds parfīmfans apgalvo, ka Cuir de Russie ir krietni pārvērtēts un, tā slava būvēta tikai uz mītiem. Es to pašu teiktu par No 5. Varbūt gadu gaitā šī aromāta sastāvdaļas tiktāl nomainītas, ka no oriģinālās idejas pāri palicis tikai stilīgais grafiskais dizains un leģenda?

Jo vairāk es par to domāju, jo vairāk mani pārņem pārliecība, ka Merilina patiešām mānījās. Iespējams, viņai bija problēmas ar franču valodu? Vieglāk taču attraukt – “šanel namber faiv!” nekā “kjuir de rusi”… Iespējams, tobrīd, 50-to gadu sākumā Krievijas vārdu Amerikā pieminēt nebija vēlams, bet, iespējams, Merilina nemaz negribēja, lai citas sievietes smaržotu kā viņa. Enīvei – pat, ja uz viņas naktsgaldiņa visiem redzamā vietā atradās pudele ar piekto numuru, es ticu, ka vannasistabā viņa salaistījās ar Cuir de Russie!

PS Les Exclusifs de Chanel līnija, kurā ietverti agrāk slaveni aromāti, (tai skaitā Cuir de Russie, Gardenia, Bois Des Iles un vairāki citi) pie mums izplatīta netiek, meklējiet paraudziņus ībejā, pērciet pa dārgo interneta veikalos vai brauciet tām pakaļ uz Parīzi!

*aldehīdi – sintētiskas smaržvielas, kurām piemīt augļiem un ziediem līdzīgs aromāts.

chanel-cuir-de-russie

 

Šis ieraksts tika publicēts Bez tēmas. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *