Vārdnīca

Internetā ir pietiekami daudz informācijas gan par aromātiem, gan par notīm, akordiem un deguniem – diemžēl, tā pieejama tikai svešvalodās. Interneta latviskajā vidē publicētajā informācijā par šo tēmu valda vienkārši haoss. Šī skaidrojošā angļu-latviešu vārdnīca taps soli pa solim un pilnīgi bez kādas sistēmas, vienkārši izpētot apzīmējumus, kuru nozīmi esmu vēlējusies noskaidrot un mēģinot tiem atrast vispiemērotāko tulkojumu latviešu valodā.

aldehīdi – sintētiskas smaržvielas, kurām piemīt abstrakts augļiem un ziediem līdzīgs aromāts. Chanel No 5 ir īsta aldehīdu ciltsmāte!

ambra – austrumnieciski salda smarža, būtībā jau gatavs akords, kuru parasti veido labdanum sveķu, benzosveķu un vaniļas notis. Skatīt arī pelēkā ambra.

flanker (angļu val.) – kāda aromāta variācija, kura var pat ievērojami atšķirties no oriģināla. Piemēram, astoņdesmito gadu vidū populārajām Calvin Klein smaržām Obsession radīta vesela rinda variāciju – Obsession Night for Men, Obsession Night for Women, Secret Obsession utt. Nu, līdzīgi kā ar Holivudas filmām – ja oriģinālā versija aiziet uz urrā, tad naudas mašīnai jāturpina ražot viens turpinājums pēc otra, kamēr vien oriģinālā ideja  nav pilnībā sevi izsmēlusi.

gourmand scent (angļu val.) – austrumnieciskas deserta smaržas, kuru aromāts atgādina saldo ēdienu – parasti tajās ir vaniļas, karameles, kanēļa notis, bet tās var smaržot arī pēc kafijas, šokolādes utt. Kā piemēru varētu nosaukt Keiko Mecheri Loukhoum aromātu līniju vai Serge Lutens Rahat Loukhoum. Dažas parfīmfanes lietojot deserta smaržas brīžos, kad ievēro diētu – tās apslāpējot vēlmi pēc kārumiem. Nav gan izslēgts, ka kādai tās var izraisa tieši pretējo efektu.

indols – organisks savienojums, kura molekulas atrodamas gan ziedos, gan fekālijās. Citāts no vikipēdijas: “neattīrītam indolam piemīt ļoti nepatīkams aromāts, bet rūpīgi attīrīta indola smarža mazās koncentrācijās atgādina ziedu smaržu.” Angliski smaržas kurām piemīt indola daba, apzīmē ar indolic.

kastorīns (castoreum) – tinktūra no bebra dziedzeru sekrētiem, ko izmanto parfimērijā.

kumarīns (coumarin) – organisks savienojums, kuru parasti sintezē no tonkas pupiņām, tā smarža atgādina vaniļu (bet izmaksā lētāk). Izmanto smaržu ražošanā no 1882. gada/

niche (angļu val.) – alternatīvo zīmolu radīti aromāti. Neviens nepiespiedīs mani lietot apzīmējumu “nišas smaržas”. Šie zīmoli ir salīdzinoši nelieli, ja salīdzina ar megakoncerniem un tās vairāk enerģijas un finanšu iegulda nevis mārketingā un izplatīšanā, bet tieši smaržu radīšanā un izejmateriālos. Mazās smaržu kompānijas pēdējos gados aug kā sēnes pēc lietus un dažas no tām mēdz pāraugt par nopietniem tirgus spēlētājiem (piemēram, L’Artisan Perfumeur). Pie alternatīvajiem zīmoliem vēl arvien tiek pieskaitīti franču Diptyque, Frederic Malle, Etat Libre d’Orange, Serge Lutens, Annick Goutal, amerikāņu Sonoma Scent Studio, CB I Hate Perfume, Šveices Andy Tauer, britu Ormonde Jayne un vēl daudzi citi.

oud (angļu val.) – ūds – beidzot esmu atradusi latvisko vārdu, kurš apzīmē smaržvielu, kuru austrumnieki iegūst no agārkoka. Šo koku mēdz apsēst parazītiska sēne, pret kuru agarkoks cīnās, izdalot īpatnēja aromāta sveķus. Dabīgais ūds esot dārgāks par zeltu, ja rēķina uz svaru. Visai nesen ķīmiķiem izdevās saķīmiķot ūdu sintētiskā veidā, tāpēc no īpaši dārgiem austrumu parfīmiem ūds ir aizceļojis līdz visai parastiem mainstream aromātiem. Tomēr, jāatzīst, ka sintētiskais ūds ir visai ass un brīžiem pat neciešams – lai par to pārliecinātos, atliek vien aiziet līdz smaržu veikalam un atrast kādu aromātu, kura nosaukumā parādās vārdiņš oud – pārsvarā tie atrodami vīriešu nodaļā. Viens no nedaudzajiem ūdiem, kurš man šķiet visai patīkams ir Byredo zīmola Oud Immortel.

pelēkā ambra (angļu val. – ambergris) organiska viela, kas veidojas spermas vaļa gremošanas orgānos, tiek izmesta jūras krastā oksidējusies un sacietējusi. No tās iegūtajai smaržu substancei piemīt sāļi-salds izcili noturīgs aromāts, kuru esot grūti aprakstīt un, par kuru klīst leģendas, jo reti kuram ir bijusi izdevība to paostīt. Mūsdienās  parasti tiek lietots sintētiskais ambergris variants, jo dabīgais ir pārāk rets un dārgs. Dažās valstīs pelēkās ambras tirdzniedzība ir aizliegta. Zīmola Hermes aromāti Eau des Merveilles un Elixir Eau des Merveilles veltīti pelēkajai ambrai.

perfumista (angļu val.) – parfīmfans/parfīmfane – apzīmējums cilvēkam, kurš ne pa jokam aizrāvies ar smaržu pasauli. Vēl šos ļautiņus angliski mēdz dēvēt par perfume nuts, olfactory junkies un tml.

scent twins (angļu val.) – smaržu dvīņi, cilvēki, kuru aromātu gaumes pilnībā sakrīt.

Par aromātiem un zīmoliem

Meta

Subscribe to my postsCreated by Webfish.