Welcome to Niche! jeb pirmie soļi paralēlajā pasaulē

Screen shot 2013-05-20 at 10.43.06 PMTiem, kas vēl arvien nesaprot, par ko un, kāpēc es te vispār rakstu, paskaidrošu vēlreiz un saprotami. Esmu paš-pasludinājusi sevi par niche jeb alternatīvo zīmolu smaržu vēstnieci un, pētot šo brīnumaino, pārsteigumu pilno pasauli, dalos savos atklājumos ar jums.

Tātad – kas īsti ir tas niche un ko viņš ēd? (Man nepatīk lietot šo vārdu, bet, lietojot citus apzīmējumus, kā, piemēram – alternatīvās smaržas ­– cilvēki bieži vien nesaprot, par ko ir runa.) Šobrīd lielākā daļa zīmolu, kuri savas smaržas pārdod lielveikalos, pieder tādām mega-ūber-monster-korporācijām, kā Procter & Gamble, Coty Inc, u.c. Bet ir vēl vesela plejāde “citu” aromātu, kurus rada neatkarīgas, salīdzinoši nelielas kompānijas, kuras mazāk iegulda mārketingā, vairāk – kvalitātē.

Pasaulē ir izveidojusies vesela kopiena (community) cilvēku, kuri intensīvi interesējas par niche zīmolu aromātiem, cītīgi seko jaunumiem, lasa un paši raksta blogus par šo tēmu. Kāpēc viņi tā dara? Tāpēc, ka smaržu piedzīvojumi aizrauj un padara dzīvi skaistāku un interesantāku.  Parfīmfani nebūt nav cilvēki, kuri kā apmāti seko arī modes jaunumiem (tipa – gēla nagi, bling-bling, novaja volna- cilvēki). Pārsvarā tie ir gluži parasti cilvēki, kuri vienkārši atklājuši, ka apkārtējās pasaules skaistumu var uztvert ne tikai ar acīm, bet arī ar degunu. Reizēm blogos tiek rīkotas diskusijas, piemēram – kādas smaržas varētu valkāt galvenie Dauntonas Abatijas varoņi – un tamlīdzīgi.

Ar ko vēl atšķiras niche no meinstrīma? Analoģija ar mūziku šo atšķirību ilustrē vislabāk – ir meinstrīms, pops un ir indie, alternatīvā mūzika. Tāpat arī parfimērijas industrijā ir kompānijas, kuru galvenais mērķis – nopelnīt, sekojot vidusmēra gaumei, un ir niche zīmoli, kuri cenšas radīt ko interesantu, sekojot radošajam garam. Protams, gadās, ka arī lielās firmas rada ko ievērības cienīgu, tomēr tā nav vispārēja tendence. (Negribu jūs nogurdināt, tāpēc turpinājums sekos rīt!)

Ilustrācijai izmantota Franciska gleznas foto.